Páskovka keřová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Páskovka keřová

alternativní popis obrázku chybí
Páskovka keřová
Stupeň ohrožení podle IUCN
Málo dotčený
málo dotčený[1]
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: měkkýši (Mollusca)
Třída: plži (Gastropoda)
Nadčeleď: Helicoidea
(nekategorizováno) klad Heterobranchia

informal group plicnatí (Pulmonata)
klad Eupulmonata
klad stopkoocí (Stylommatophora)
informal group Sigmurethra

Čeleď: hlemýžďovití (Helicidae)
Rod: páskovka (Cepaea)
Binomické jméno
Cepaea hortensis
O. F. Müller, 1774
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Cepaea hortensis

Páskovka keřová (Cepaea hortensis) je běžný druh suchozemského plže s žlutou či naoranžovělou ulitou s hnědými pruhy. Řadí se do čeledi hlemýžďovití (Helicidae).

Výskyt[editovat | editovat zdroj]

Vyskytuje se v křovinách, vlhčích listnatých či smíšených lesích, avšak je možné se s ní setkat i na sídlišti či v centru města u zeleně (zahrady, hřbitovy, náspy). Rozšíření zasahuje země střední a západní Evropy, dále i severovýchodní Španělsko, Pyreneje, západní Karpaty, Norsko a Island.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Ulita má zploštělý tvar, šířka obústí je většinou o něco málo menší než výška. Vyskytuje se v mnoha barevných variantách. Najít dva shodně zbarvené jedince je téměř nemožné. Ulita má většinou pět podélných „pásků“, které začínají již od středu ulitky (od toho název páskovka). U některých jedinců mohou některé pásky chybět nebo splývat dohromady. Můžeme najít i jedince, kteří jsou zcela bez pásků, nebo je mají spojené, jejichž ulita má pak i nahnědlou či úplně hnědou barvu. Obústí má ale vždy bílé, dalším rozlišovacím znakem je samotný tvar ústí, které je obvykle o něco širší než jeho výška.

Například na severu Čech obývá často společné niky s páskovkou hajní, s kterou se velmi ochotně kříží. Vznikají tak populace hybridů nesoucích znaky obou rodičů, kteří jsou i nadále plodní a kteří se s oběma druhy znovu náhodně mísí.[zdroj?]

  1. Červený seznam IUCN 2016.3. 8. prosince 2016. Dostupné online. [cit. 2016-12-10]