Pál Kinizsi

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pál Kinizsi
Narození 1432
Úmrtí 24. listopadu 1494
Smederevo, Uhersko
Místo pohřbení Pavlínský klášter v Nagyvázsony
Národnost uherská
Znám jako generál
Manžel(ka) Benigna Magyar
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Pál Kinizsi (143224. listopadu 1494, Smederevo) byl uherský generál a župan.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se roku 1432 v zemanské rodině, která vlastnila obec Kinizs v Abovské stolici. Údajně už od roku 1449 sloužil jako řadový pěšák v městském žoldnéřském oddílu Košic. Jeho velitelem byl Balázs Magyar, který si ho natolik oblíbil, že ho po čase adoptoval a dal mu za manželku jeho dceru Benignu.

Byl jedním z podvelitelů vojska, které roku 1468 vpadlo během uhersko-české války na Moravu. Bojoval i proti Turkům a v letech 14791481 byl velitelem uherských vojsk na Balkáně. Za svoje vojenské zásluhy zastával nejvýznamnější vojevůdcovské posty v uherském vojsku a patřil mezi rytíře královského dvora Matyáše Korvína. Od krále dostal několik majetků a to i na území dnešního Slovenska, např. panství Lietava, panství Strečno a také Košeca nebo Ilava.

Po smrti krále Matyáše Korvína se přidal na stranu Vladislava Jagellonského. V červenci roku 1490 porazil protikandidáta Jana Korvína, nemanželského syna krále Matyáše. Za tuto loajalitu ho král odměnil jmenováním krajským soudcem. Tutu funkci vykonával až do své smrti. Zemřel 24. listopadu 1494 v Smederevu. Pohřben je v pavlínském klášteře v Nagyvázsony, který sám založil spolu s Balázsem Magyarem.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Pavol Kiniži na slovenské Wikipedii.