Ovanes Davtjan

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Přehled medailí
Mistrovství světa v judu
bronz MS 2009 superlehká váha
Mistrovství Evropy v judu
stříbro ME 2007 superlehká váha
stříbro ME 2012 superlehká váha
bronz ME 2014 superlehká váha

Ovanes Davťan (arménsky: Հովհաննես Դավթյան), (* 25. listopad 1983, Leninakan (Gjumri) Sovětský svaz) je reprezentant Arménie v judu.

Sportovní kariéra[editovat | editovat zdroj]

Jeho sportovní kariéra je úzce spojená s Armenem Nazarjanem, se kterým tvoří řadu let oporu arménské reprezentace. Mezi světovou špičku pronikl po úspěších Nazarjana až v roce 2007.

V roce 2008 patřil k černým koňům olympijského turnaje v Pekingu. Prohrál ve druhém kole se Severokorejcem Kimem na body.

V roce 2012 patřil opět k favoritům na jednu z medailí olympijského turnaje v Londýně. Jenže los mu na rozdíl od jeho rodáka nebyl nakloněn. V předkole se utkal s fyzicky dobře připraveným Němcem Englmaierem alá Ole Bischof v menším provedení. V zápase si počínal mazaně, dostal Engmaiera pod tlak a do poslední minuty zápasu vedl na juko. V poslední minutě Němec útočil a 15s před koncem prohrál po nasazeném škrcení. V prvním kole (pro něho ve druhém) narazil na Ázerbájdžánce Muškijeva. Vyrovnaný a pohledný zápas dospěl do prodloužení, kde měl více štěstí. Muškijev se ho snažil hodit zvedačkou, ale v pravý moment se mu dokázal vysmeknout a sám ho přetočit za wazari. Ve druhém kole ho čekal Kazach Kosajev. V zápase s ním dominoval a po minutě bojů mu nasadil držení (osaekomi). Ve čtvrtfinále se utkal s Italem Verdem. Zápas byl opatrný od začátku. V polovině dostal první šido za pasivitu a minutu před koncem druhé. Tím se Verde dostal do vedení na juko a zbytek duelu si pohlídal. V opravách narazil na Francouze Milu. Zápas měl podobný průběh jako s Italem. Rozhodčí napomenul oba dva aktéry za pasivitu až v prodloužení a v poslední minutě prodloužení dostal druhé napomenutí pouze on. Obsadil 7. místo.

Výsledky[editovat | editovat zdroj]

Turnaj 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014
Olympijské hry - - - úč. - - - 7. - -
Mistrovství světa dns - úč. - 3. úč. 7. - úč.
Mistrovství Evropy dns úč. 2. 7. úč. 5. úč. 2. úč. 3.
ME do 23 let 5. - - - - - - - - -

Reference[editovat | editovat zdroj]


Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]