Otto Fenichel

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Otto Fenichel
Narození 2. prosince 1897
Vídeň
Úmrtí 22. ledna 1946 (ve věku 48 let)
Los Angeles
Alma mater Vídeňská univerzita
Děti Hanna Fenichel Pitkin
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.
Pamětní deska Otto Fenichela na Württembergische Straße 33 v Berlíně

Otto Fenichel (2. prosince 1897, Vídeň22. ledna 1946, Los Angeles) byl rakouský psychoanalytik se silnými inspiracemi v marxismu.

Život[editovat | editovat zdroj]

Roku 1915 začal studovat ve Vídni medicínu a ve stejném roce poznal Sigmunda Freuda (který v tom období přednášel na Vídeňské univerzitě). Psychoanalýzu absolvoval u Paula Federna. Ukončil ji roku 1919 a jako třiadvacetiletý vstoupil do Vídeňské psychoanalytické společnosti.

V roce 1922 se přestěhoval do Berlína, kde se stal členem skupiny levicově orientovaných psychoanalytiků (spolu s Erichem Frommem či Wilhelmem Reichem). Po nástupu nacistů v Německu emigroval do norského Osla. Později se přesunul do Prahy, kde působil v letech 1935-1938. Nakonec odjel do amerického Los Angeles, kde dožil.

Jeho texty se nestaly příliš vlivnými, ale ovlivnily Jacquese Lacana v jeho konceptu Falu. Asi nejcitovanějším Fenichelovým článkem je jeho studie o nudě.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • RUSSELL, Jacoby. The Repression of Psychoanalysis. Otto Fenichel & the Political Freudians, New York, Basic Books 1983.
  • MÜHLLEITNER, Elke: Ich – Fenichel. Das Leben eines Psychoanalytikers im 20. Jahrhundert, Wien, Paul Zsolnay Verlag 2008.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]