Otto Fenichel

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Otto Fenichel
Narození2. prosince 1897
Vídeň
Úmrtí22. ledna 1946 (ve věku 48 let)
Los Angeles
Alma materVídeňská univerzita
Povolánípsychiatr a psychoanalytik
DětiHanna Fenichel Pitkin
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.
Pamětní deska Otto Fenichela na Württembergische Straße 33 v Berlíně

Otto Fenichel (2. prosince 1897, Vídeň22. ledna 1946, Los Angeles) byl rakouský psychoanalytik se silnými inspiracemi v marxismu.

Život[editovat | editovat zdroj]

Roku 1915 začal studovat ve Vídni medicínu a ve stejném roce poznal Sigmunda Freuda (který v tom období přednášel na Vídeňské univerzitě). Psychoanalýzu absolvoval u Paula Federna. Ukončil ji roku 1919 a jako třiadvacetiletý vstoupil do Vídeňské psychoanalytické společnosti.

V roce 1922 se přestěhoval do Berlína, kde se stal členem skupiny levicově orientovaných psychoanalytiků (spolu s Erichem Frommem či Wilhelmem Reichem). Po nástupu nacistů v Německu emigroval do norského Osla. Později se přesunul do Prahy, kde působil v letech 1935-1938. Nakonec odjel do amerického Los Angeles, kde dožil.

Jeho texty se nestaly příliš vlivnými, ale ovlivnily Jacquese Lacana v jeho konceptu Falu. Asi nejcitovanějším Fenichelovým článkem je jeho studie o nudě.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • RUSSELL, Jacoby. The Repression of Psychoanalysis. Otto Fenichel & the Political Freudians, New York, Basic Books 1983.
  • MÜHLLEITNER, Elke: Ich – Fenichel. Das Leben eines Psychoanalytikers im 20. Jahrhundert, Wien, Paul Zsolnay Verlag 2008.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]