Otto Barth (malíř)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Otto Barth
Otto Barth, autoportrait.jpg
Narození 3. října 1876
Vídeň
Úmrtí 9. srpna 1916 (ve věku 39 let)
Vídeň
Povolání malíř
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Otto Barth (3. října 1876 Vídeň, Rakousko-Uhersko - 9. srpna 1916 tamtéž) byl rakouský akademický malíř, grafik a alpinista.

Život[editovat | editovat zdroj]

Otto Barth se narodil jako druhý syn uměleckého a okrasného zahradníka Johanna Bartha a jeho ženy Anny. V dětství býval fyzicky slabý a často nemocný.[1] Zdraví mu pomohl zlepšit intenzivní pobyt na horách. Zprvu navštěvoval uměleckou školu a později začal studovat na Akademii.[2]

Jeho blízkým přítelem byl malíř a horolezec Gustav Jahn. Společně podnikly mnoho výprav, některými z nich byly prvovýstupy. Otto Barth založil uměleckou skupinu s názvem Phalanx. Později se stal členem skupiny Hagenbund ve Vídni.

Během první světové války sloužil v hodnosti nadporučíka jako pobočník velitele c. a k. důstojnické stanice pro válečné zajatce (k.u.k. Offiziersstation für Kriegsgefangene) ve Waidhofenu an der Ybbs. Zde jej v červnu 1916 zastihla nemoc, se kterou se léčil v důstojnické nemocnici ve Vídni.[3] 9. srpna však nemoci podlehl.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Barth měl na kontě desítky knižních ilustrací, grafik v horolezeckých časopisech a řadu obrazů. Získal také několik zakázek na výzdobu veřejných budov, například nádraží v Salzburgu, radnice v Krnově či hotelu Herzoghof v Badenu. Výběr obrazů:

  • Verlassene Alm - s tímto obrazem reprezentoval rakouské umění na mezinárodní výstavě v Římě.
  • Morgengebet der Bergführer auf dem Gipfel des Großglockners (1911) - od roku 1915 se nacházel v Alpines Museum v Mnichově[4]. V současnosti je umístěn ve sbírkách Alpenverein-Museum Innsbruck.
  • Der letzte Gang
  • Ostersonntag in Rauris

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Otto Barth (Maler) na německé Wikipedii.

  1. SOYKA, Josef. Der Alpenmaler Otto Barth. Zeitschrift des deutschen und österreichischen Alpenvereins. 1931, roč. LXII, s. 1-20. Dostupné online [cit. 2016-09-27]. (německy) 
  2. Der Maler Otto Barth (německy)
  3. Otto Barth†. Deutsche Zeitung Bohemia. 27.9.1916, roč. 89, čís. 268, s. 5. Dostupné online [cit. 2016-09-27]. ISSN 1802-6370. (německy) 
  4. Vom Alpines Museum (německy)

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]