Přeskočit na obsah

Ottavio Bottecchia

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Ottavio Bottecchia
Osobní informace
Datum narození1. srpna 1894
Místo narozeníSan Martino di Colle Umberto
Datum úmrtí15. června 1927 (ve věku 32 let)
Místo úmrtíGemona del Friuli
StátItálieItálie Itálie
Týmové informace
Disciplínasilniční cyklistika
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Přehled medailí
Tour de France
vítěz TdF 1924 Tour de France
vítěz TdF 1925 Tour de France

Ottavio Bottecchia (1. srpna 1894 San Martino di Colle Umberto15. června 1927 Gemona del Friuli) byl italský silniční cyklista, člen profesionální stáje Automoto-Hutchinson.

Narodil se jako osmé z devíti dětí, pracoval u zedníků, za první světové války sloužil jako cyklistický posel v jednotkách bersaglierů a byl dekorován Medailí za vojenské zásluhy. V roce 1921 vyhrál závody Giro del Grappa-Montebelluna a Circuito del Piave, v roce 1923 obsadil jako nezávislý jezdec páté místo na Giro d'Italia a byl druhý na Tour de France, kde odjel šest etap ve žlutém trikotu. V roce 1924 se stal prvním italským vítězem Tour de France, když jako první v historii vedl od startu do cíle, a v roce 1925 prvenství obhájil, v roce 1926 závod nedokončil. Také získal devět etapových vítězství na Tour. V roce 1925 vyhrál i Giro della provincia Milano, v letech 1923 a 1926 byl čtvrtý na Giro di Lombardia a v roce 1926 druhý na závodě Okolo Baskicka.

V květnu 1927 zahynul jeho bratr Giovanni, který byl rovněž cyklistou, když ho při tréninku srazil automobil. Ottavio přijel na pohřeb do rodného kraje a věnoval se tréninku, avšak 3. června 1927 byl nalezen těžce zraněný u silnice a převezen do nemocnice v Gemoně, kde po dvanácti dnech zemřel. Příčina jeho smrti nebyla nikdy objasněna: mezi možnými vysvětleními se objevila dopravní nehoda, zdravotní kolaps nebo rvačka s místním vinařem, za nejpravděpodobnější se však pokládá, že byl pro své antifašistické aktivity zavražděn Mussoliniho agenty.[1]

Byl spoluzakladatelem firmy Bottecchia, která patří k nejvýznamnějším italským výrobcům jízdních kol. V Pordenone je po něm pojmenováno sportoviště Stadio Ottavio Bottecchia.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. GRIM, Filip. Soupeře přikoval k zemi a žádnému nepůjčil žlutý dres. Pak tajemně zemřel. iDNES.cz [online]. 2012-07-08 [cit. 2019-07-01]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]