Otilie Sklenářová-Malá

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Otilie Sklenářová-Malá
Otilie Sklenářová-Malá (foto Jan Tomáš)
Otilie Sklenářová-Malá (foto Jan Tomáš)
Rodné jménoOtilie Malá
Narození12. prosince 1844
Rakouské císařství Vídeň
Úmrtí23. února 1912
Rakousko-Uhersko Praha
Místo pohřbeníOlšanské hřbitovy
Aktivní roky18621903
Manžel(ka)Josef Sklenář (tajemník Prozatímního, později Národního divadla)
DětiJiří,Jan.
Oficiální webOtilie Sklenářová-Malá v databázi Archivu Národního divadla
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Otilie Sklenářová-Malá (někdy Otýlie, 12. prosince 1844 Vídeň23. února 1912 Praha) byla česká divadelní herečka, jedna z nejvýznamnějších hereček své doby.

Život[editovat | editovat zdroj]

Otilie Sklenářová-Malá (kresba Jan Vilímek, 1883)

Narodila se ve Vídni, v rodině vojenského lékaře Jana Malého (1808–1901). Byla vychovávána německy, a česky se začala učit až po smrti matky v osmi letech, když ji otec poslal na vychování k babičce do Dolního Bousova, kde se jí zalíbilo. Žila tam s místními dětmi a chodila do školy. Již ve Vídni v roce 1862 vystupovala v divadelním spolku, s českými ochotníky, pod pseudonymem „Svobodová“ [1]. Když otcova rodina přesídlila do Prahy, studovala zde zpěv u Františka Pivody. Z důvodů vysokých finančních nákladů na studium zpěvu však přešla k činohře, a pokračovala v divadelních lekcích u Elišky Peškové.

Jako herečka poprvé vystoupila v Praze v květnu roku 1863, v roli Panny Orleánské, a ihned získala velký úspěch a angažmá v Prozatímním divadle, také díky svému impresáriovi a současně manželovi Josefu Sklenářovi (1835–1890), který byl tajemníkem tohoto a také Národního divadla. Provdala se za něj ve Zdicích 18. února 1867, bydleli na Novém Městě v domě čp.1415/II[2]. Z manželství vzešli dva synové: Jiří (1869–1873) zemřel čtyřletý, Jan (1871–1922) se stal magistrátním úředníkem.

Z Prozatímního divadla Sklenářová v roce 1881 přešla do souboru Národního divadla a zde setrvala až do roku 1903. Vynikala krásným zevnějškem, znělým hlasem a skvělou recitací, což ji předurčovalo především k rolím tragickýchpatetických hrdinek. S velkým úspěchem ztvárnila např. Lady MacbethovouShakespearově hře, titulní roli ve Faidře Jeana Racina, Strabu v Zeyerově hře Neklan, Markétku v Goethově Faustovi. Vynikala ale i v jemných komických rolích, zejména konverzačních (Katka v Shakespearově Zkrocení zlé ženy, Marie TerezieBozděchově Zkoušce státníkově, Porcie v Shakespearově Kupci benátském).

Hrob na Olšanských hřbitovech v Praze

Často hostovala také na venkově, a v roce 1866 u české menšiny ve Vídni, v roce 1896Záhřebu. V letech 18731874 vyučovala v operní škole, zřízené Bedřichem Smetanou, v období 18921894 byla profesorkou dramatické školy ND, a později vyučovala na Pražské konzervatoři. Dávala také soukromé lekce, a k jejím žačkám patřily např. Růžena Nasková, Jarmila Kronbauerová, Růžena Šlemrová, Hana Benoniová a další, včetně operních pěvců Pavla Ludikara/Vyskočila, nebo Emy Destinnové[1]. Byla členkou Amerického klubu dam založeného Karolínou Světlou a Vojtou Náprstkem.

Citát[editovat | editovat zdroj]

Její slunce vyšlo záhy a snad příliš záhy došlo zenitu. Za deset let po svém debutu byla sotva třicetiletá Otylie nejslavnější českou herečkou a při tom jí kynula ještě všechna budoucnost. A zase minulo deset let a naše nekorunovaná kněžna otevírala Národní divadlo. Kdože měl větší právo vytvořit na něm první velikou roli, ne-li Sklenářová? A Sklenářová hrála o prvním činoherním představení Národního divadla Adámkovu Salomenu. Její jméno byť provázeno soupeřstvím nových a mladších bylo povždy nejslavnějším, nejuctívanějším ženským jménem českých dějin divadelních.
— Jaroslav Kvapil [3]

Odraz v kultuře[editovat | editovat zdroj]

V roce 1933 byl v Praze odhalen pomník Otilie Sklenářové-Malé od Ladislava Šalouna.

V televizním seriálu Hrdinové okamžiku z roku 1961 ji ztvárnila Vlasta Chramostová.[4]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Kolektiv autorů: Národní divadlo a jeho předchůdci, Praha : Academia, 1988, str. 446
  2. NAČR, Policejní přihlášky obyvatel z let 1850–1914
  3. Jaroslav Kvapil: O čem vím, Orbis, Praha, 1932, str. 236–7
  4. Hrdinové okamžiku [online]. Česko-Slovenská filmová databáze [cit. 2021-07-29]. Dostupné online. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]