Otakar Hněvkovský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Prof. MUDr. Otakar Hněvkovský, DrSc.
Narození 25. července 1901
Karlov
Úmrtí 9. června 1980 (ve věku 78 let)
Praha
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Otakar Hněvkovský (25. července 1901, Karlov (Spálené Poříčí)9. června 1980 Praha) byl český lékař, profesor ortopedie a dětské chirurgie. Byl zakladatelem a prvním přednostou 2. ortopedické kliniky Lékařské fakulty UK v Praze.

Život[editovat | editovat zdroj]

Navštěvoval obecnou školu v Plzni, poté gymnázium v Pardubicích. Poté se dal na lékařskou životní dráhu, svými malířskými a sochařskými sklony byl však zároveň přitahován k umění. Coby student medicíny si přivydělával ilustrováním vědeckých publikací.

Ještě jako medik začal pracovat u profesora Rudolfa Jedličky. Inspirován jeho osobností, věnoval se rovněž rehabilitaci tělesně postižených. V roce 1940, ještě před zrušením Junáka, zorganizoval skautský tábor pro tělesně postižené u Votic. Po válce se k těmto akcím vrátil. Když byl Junák opět zakázán, pořádal je pod hlavičkou Čs. červeného kříže.

V letech 1943 až 1944 byl za účast v odboji vězněn. Byl také pronásledován za demonstrativní odevzdání stranické legitimace KSČ na počátku 50. let.[1]

Druhou ortopedickou kliniku založil profesor Hněvkovský z pověření České národní rady a profesora Jana Zahradníčka převzetím německé ortopedické kliniky prof. Springera na Karlově náměstí 9. května 1945. Až do roku 1971 zastával funkci jejího přednosty.

V roce 1946 získal mimořádnou, v roce 1966 řádnou profesuru. V letech 1954–1970 byl vedoucím katedry dětské chirurgie a ortopedie Fakulty dětského lékařství UK v Praze.[2] V letech 1967-1972 byl předsedou Spolku českých lékařů.

Záliby[editovat | editovat zdroj]

Rád četl a přednášel o umění, jeho koníčkem byla historie. Miloval klasickou hudbu. Jeho zálibou byla myslivost.

Je autorem portrétu Charlese Darwina, který je umístěn v Darwin House v Londýně.[1]

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b SMETANA, Václav. 100 let od narození profesora Hněvkovského. Pelikán [online]. Říjen/Listopad 2001. Dostupné online. 
  2. Hněvkovský Otakar [online]. Zdrav.cz, 2003-1-22. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]