osu!

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
osu!
osu!
osu!
VývojářDean Herbert
Vydavatelppy ltd.
PlatformyMicrosoft Windows
MacOS
iOS
Android
Windows Phone
Datum vydání16. září 2007
ŽánrHudební videohra
MódySingleplayer, Multiplayer
Médiadigitální distribuce (e)
OvládáníKlávesnice, Myš, Grafický tablet
Webové stránkyosu.ppy.sh
Data mohou pocházet z datové položky.

osu! je freewarová hudební videohra vyvíjená Deanem Herbertem (Peppym) Hra je založená na komerčních titulech jako Osu! Tatakae! Ouendan, Elite Beat Agents, Taiko no Tatsujin, beatmania IIDX, nebo DJMax. Hra poprvé vyšla v roce 2007 pro Microsoft Windows, ale dnes jsou dostupné verze i pro MacOS, iOS, Android a Windows Phone. osu! je napsané v programovacím jazyce C# v .NET Framework a má přes 13.5 milionů registrovaných uživatelů a téměř jeden googol započítaných skóre.[zdroj?]

Standardní režim[editovat | editovat zdroj]

Herní mód osu!standard je možné hrát pomocí klávesnice, myši nebo grafického tabletu, který je využíván zejména zkušenými hráči. Většina hráčů však využívá kombinaci myši a klávesnice (ke klikání, nejčastěji tlačítka YX). Je možné hrát i s dotykovou obrazovkou. Cílem hry je správně zasáhnout dostatečné množství objektů, aby hodnota zdraví neklesla na 0. Hodnota zdraví neustále klesá, s tím že každý zasažený objekt hodnotu zvedá. Pokud hráč neudrží hodnotu zdraví nad 0, hra skončí.[1]

Beatmapy[editovat | editovat zdroj]

Herní úrovně v osu! jsou nazývány beatmapy. Beatmapa obsahuje určitou písničku a do jejího rytmu rozmístěné objekty, které se hráč snaží zasáhnout. Beatmapy jsou tvořené komunitou přes editor, který je volně přístupný v herním klientu. Rozdělují se na hodnocené (mají tabulkové hodnocení) a nehodnocené (nemají tabulky). Obtížnost jednotlivých úrovní je udávána počtem hvězdiček. Čím vyšší počet hvězdiček, tím bývá mapa rychlejší a složitější. Každá obtížnost má také svůj slovní název, nejčastěji "Easy", "Hard", "Normal", "Insane" a "Expert". Obtížnost však může pojmenovat sám její autor.[2]

Herní objekty[editovat | editovat zdroj]

Hit Circle

Každá beatmapa obsahuje svojí unikátní "překážkovou dráhu", která je sestavená z několika základních herních objektů (Hit Circle, Slider a Spinner), které se pohybují do rytmu písničky. Každý herní objekt má jiná kritéria (nejčastěji načasování), podle kterých lze získávat body za jejich zasažení. Udělené body se násobí velikostí comba a poté se sčítají do celkového skóre.[3]

  • Hit Circle (zásahový kruh) je nejzákladnější objekt, který obsahuje téměř každá mapa. Jedná se o kruh, kolem kterého se zobrazí tzv. Approach Circle (kruh přiblížení), který se začne postupně zmenšovat. Když se kruh přiblížení dotkne zásahového kruhu, musí hráč kliknout.
  • Slider (posuvník) je tvořený ze dvou kruhů, které jsou spojené cestou. První z kruhů funguje jako klasický Hit Circle, až na to, že po jeho zmáčknutí musí hráč držet stisknuté tlačítko a pohybovat kurzor po vyznačené dráze a po dosažení druhého kruhu tlačítko pustit. Některé posuvníky též obsahují tzv. Reverse arrow (zpětná šipka) a při kontaktu s ní musí hráč projít cestu zase zpět.
  • Spinner je kruh, který se objeví uprostřed obrazovky, přičemž hráčův úkol je zmáčknout tlačítko a točit kurzorem kolem osy kruhu. Pokud hráč točí dostatečně rychle, budou mu uděleny bonusové body.

Hodnocení[editovat | editovat zdroj]

Hodnocení hraní je celkem 8. (SS+ je nejlepší a D je nejhorší)

Stříbrné SS (SS+)[editovat | editovat zdroj]

Po perfetním zahrání a přídavku módu Hidden nebo Flashlight je vám uděleno hodnocení SS+). Rozdíl od obyčejného žlutého SS je, že toto hodnocení je velmi ceněné. V rankovaných beatmapách můžete takto získat spoustu pp (performance points)

SS[editovat | editovat zdroj]

SS je vám uděleno, pokud máte přesnost 100%. Módy HardRock, SuddenDeath a DoubleTime vám stříbrné SS neudělí.

Stříbrné S (S+)[editovat | editovat zdroj]

Stříbrné S je vám uděleno, pokud máte módy Hidden, nebo Flashlight a máte přesnost mezi 95 a 99,99%.

S[editovat | editovat zdroj]

S je vám uděleno, pokud máte přesnost mezi 95 a 99.99%. Existují ale i mapy, kde lze získat S i při 92%... Tyto případy se vyskytují celkem běžně. Nesmíte mít červenou chybu. Jinak dostáváte známku A.. Není nutné udržet kombo.

A[editovat | editovat zdroj]

A nelze, aby bylo stříbrné. Tako známka se přesností pohybuje mezi 90% až 95%. Pokud ale máte například 98%, a máte červenou chybu, nedostáváte S, ale A... Vyznačuje se zelenou barvou.

B[editovat | editovat zdroj]

B se přesností pohybuje mezi 85% až 90%.. Pokud ale máte například 92% a máte více, jak 4 červené chyby, dostáváte B. Vyznačuje se modrou barvou.

C[editovat | editovat zdroj]

C je druhá nejhorší známka.. Přesností se pohybuje okolo 80%. Vyznačuje se fialovou barvou.

D[editovat | editovat zdroj]

D je nejhorší známka. Musíte mít méně, než 80% přesnosti aby vám tato známka byla udělena. Touto známkou se i rapidně sníží CELKOVÁ přesnost hráče. Tato známka je červená.

Herní módy (F1)[editovat | editovat zdroj]

Módů v osu je celkově 18. Některé snižují celkovou obtížnost (tímpádem je snížené i výsledné skóre.) a jiné zase obtížnost zvyšují.. A zbytek módů je pouze a jen pro zábavu.

Módy SNIŽUJÍCÍ obtížnost[editovat | editovat zdroj]

Módy pro snížení obtížnosti je celkem 5.

Easy (zkratka EZ)[editovat | editovat zdroj]

Tento mód zvětšuje kruhy, ubývá méně HP, je vyžadováno méně přesnosti. Snižuje celkové skóre o 50 %.

No-Fail (zkratka NF)[editovat | editovat zdroj]

Nemůžete prohrát. Ať se děje, co se děje. I při 0 HP hra nekončí. Snižuje celkové skóre o 50 %.

SpunOut (zkratka SO)[editovat | editovat zdroj]

Spinnery jsou odehrány automaticky (snižuje to ale finální skóre o 5 %)

HalfTime (zkratka HF)[editovat | editovat zdroj]

Hra běží o 25% pomaleji. Většina hráčů si chybně myslí, že hra je zpomalena o 50 %. Ale je ověřené, že zpomalení je pouze o 25 %. (Příklad: Mapa má délku 01:00 normálně. Při HF má mapa 01:15) Snižuje celkové skóre o 70 %.

Daycore (zkratka DC)[editovat | editovat zdroj]

Naprosto stejné, jako HF, ale zvuk je kvalitnější. Lze ho najít POUZE v osu!lazer. Aktivuje se dvojitým klikem na mód HalfTime. (Snižuje celkové skóre o 70 %.)

Módy ZVYŠUJÍCÍ obtížnost[editovat | editovat zdroj]

Módů pro zvýšení obtížnosti je celkem 7.

Hard Rock (zkratka HR)[editovat | editovat zdroj]

Přesný opak módu Easy. Menší kruhy, vyžadovaná velká přesnost, noty jsou obráceně než při normální hře. Zvyšuje celkové skóre o 6 %.

Sudden Death (zkratka SD)[editovat | editovat zdroj]

Při tomto módu nesmíte udělat Missclick (červený křížek), a nesmíte přijít o combo. Poté hra ihned končí bez ohledu na stav HP. Nezvyšuje celkové skóre.

Perfect (zkratka PF)[editovat | editovat zdroj]

Podobné, jako Sudden Death. Ale nesmíte udělat sebemenší chybičku. Musíte stále mít 100% přesnost, jinak se mapa ihned restartuje. Je velmi znervózňující. Najít ho lze při dvojtém kliku na mód SD. Nezvyšuje celkové skóre.

Double Time (zkratka DT)[editovat | editovat zdroj]

Hra zrychlena o 50 %. Většina hráčů si myslí, že z názvu mapa běží 2× rychleji. Je potvrzeno, že hra běží pouze o 50% rychleji... (Př. Pokud má mapa normálně délku 01:00, při DT je to pouze 00:45...) Zvyšuje celkové skóre o 12 %.

Nightcore (zkratka NC)[editovat | editovat zdroj]

Stejné jako DT, ale jsou zde přidány speciální zvukové efekty. Najít ho lze při dvojtém kliku na mód DT. Zvyšuje celkové skóre o 12 %.

Hidden (zkratka HD)[editovat | editovat zdroj]

Nejoblíbenější mód. Způsobí to, že přibližující kruh zmizí, a noty mizí než je trefíte. Musíte se tedy řídit podle rytmusu hudby.) Pokud budete mít závěrečnou známku S nebo SS. Známka bude stříbrná. (Funguje POUZE při m´dech Hidden a Flashlight) Zvyšuje celkové skóre o 6 %.

Flashlight (zkratka FL)[editovat | editovat zdroj]

Omezené pole viditelnosti. Nejvíce nenáviděný mód. Nelze vidět celou hrací plochu, ale jen pouze cca 3 - 4cm od cursoru. Při přestávkách je opět hrací pole vidět celé. Při hře je viditelná plocha stále menší a menší. Proto se jedná i o nejnáročnější mód v klasickém osu!. Ale stejně, jako při HD je poté S nebo SS známka stříbrná. Zvyšuje celkové skóre o 12 %.

Blindness (zkratka BD)[editovat | editovat zdroj]

Viditelný pouze v osu!laser. Aktivuje se dvojitým klikem na mód Flashlight. Je velice náročný. Hrací plocha je úplně celá zakrytá, a hráč musí klikat na kruhy poslepu.

Módy pouze pro ZÁBAVU[editovat | editovat zdroj]

Módů pro zábavu je celkem 5. (Upozornění: Všechny tyto módy jsou NERANKOVANÉ!)

Relax (zkratka RX)[editovat | editovat zdroj]

Nemusíte klikat.. Jen nasměrovávejte cursor, a autoclick jej stiskne ve správnou dobu.

Auto Pilot (zkratka AP)[editovat | editovat zdroj]

Žádný cursor. Jen klikejte, a následujte rytmus. Nelze jej nalézt v osu!laser.

Auto (zkratka AT nebo AO)[editovat | editovat zdroj]

Podívejte se na perfektní zahrání mapy.

Cinema (zkratka CM nebo CN)[editovat | editovat zdroj]

Pouze obrázek mapy s hudbou a zvuky ze hry. Nic jiného se ale neděje. Aktivuje se po dvojtém kliku na mód Auto. Nelze jej nalézt v osu!laser.

Ostatní herní režimy[editovat | editovat zdroj]

osu! mania

osu! obsahuje další 3 herní režimy, mezi kterými může hráč přepínat: Taiko, Catch the Beat, a osu!mania. Každý režim nabízí jiný herní styl a má své oddělené tabulkové hodnocení.

Taiko[editovat | editovat zdroj]

Taiko je herní režim inspirován japonskou hrou Taiko No Tatsujin od společnosti Namco. Hra je založena na reálných Taiko bubnech, na které hráč bubnuje do rytmu přilétajících koleček. Je celkem 8 typů: Katsu, Don, velký Katsu, velký Don, drum roll a Denden. Noty Katsu a Don se aktivují stisknutím jedné ze správných kláves (ty jsou celkem 4, pro každou notu 2). Velký Katsu a Don přičítají dvojnásobek bodů a aktivují se stisknutím dvou správných kláves najednou. Drum rolly se hrají neustálým klikáním libovolných kláves a Dendeny střídavým klikáním červené a modré klávesy. Skórování Taika je jiné než u ostatních módů - Hráč začíná s hodnotou zdraví 0 a pro dokončení musí naplnit nejméně 60% zdraví. Režim byl přidán v květnu roku 2008, poté co jeden fanoušek napsal vývojáři že by bylo skvělé tento režim ve hře mít.

Catch The Beat[editovat | editovat zdroj]

Jako další byl po půl roce přidán režim Catch The Beat. Nebyl inspirován samostatnou hrou ale skrytým režimem Beatmania simulátoru, ve kterém 2 hráči chytají zeshora padající objekty. Hráč pomocí šipek ovládá postavu a chytá objekty do rytmu hrající písničky. Osu! verze se odlišuje hlavně v tom, že je pro jednoho hráče. Obtížnost byla kompenzována technikou "Dashování" která hráči umožňuje rychlý přesun po obrazovce.

osu!mania[editovat | editovat zdroj]

Tento režim byl inspirován již zmíněnou hrou Beatmania IIDX, která připomíná hru na klavír. Byla to také jedna z prvních her která se developerovi dostala do rukou, a proto si jí vývojář také vybral. Při hře hráč kliká na klávesy do rytmu přilétajících not. Počet kláves je různý, od 4 po 9 kláves. Počet může být též manuálně upraven pomocí herních módů (od 1 do 9).

osu!supporter[editovat | editovat zdroj]

Ačkoliv je osu! kompletně free to play, hráč má možnost hru podpořit zakoupením předplatného. Dostanete převážne možnosti kosmetických změn profilu, ale i užitečné funkce jako automatické stahování map hned ze hry, nebo filtry třídění.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Osu! na anglické Wikipedii.

  1. help › wiki: Game Modes / osu!. osu.ppy.sh [online]. [cit. 2017-11-18]. Dostupné online. 
  2. help › wiki: Beatmaps. osu.ppy.sh [online]. [cit. 2017-11-18]. Dostupné online. 
  3. help › wiki: Hit Objects. osu.ppy.sh [online]. [cit. 2017-11-18]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

  1. Oficiální webové stránky
  2. Oficiální osu! wiki