Ostrovy čtyř hor

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Ostrovy čtyř hor
Ostrovy čtyř hor
Ostrovy čtyř hor
Geografie
Poloha
SouostrovíAleutské ostrovy
Rozloha545,6 km²
Počet ostrovů8
Hlavní ostrovJunaska
Země
StátSpojené státy americké Spojené státy americké
ProvincieAljaška stát Aljaška
• Vodní plochaBeringovo moře
Obyvatelstvo
Počet obyvatel0 (2021)
Ostrovy čtyř hor
Ostrovy čtyř hor

Ostrovy čtyř hor[1] (anglicky Islands of the Four Mountains, rusky Четырёхсопочные острова) je skupina vulkanických ostrovů ve východní části řetězce Aleutských ostrovů. Tento řetěz ostrovů se nachází mezi průlivem Amukta a Andrejanovy ostrovy na západě, a Samalgským průlivem a Liščími ostrovy na východě. Administrativně patří tyto neobydlené ostrovy americkému státu Aljaška.

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Délka celého řetězce je 130 km a maximální šířka je 35 km. Souostroví se od západu k východu skládá z ostrovů Amukta, Čagulak, Junaska, Herbert, Carlisle, Čuginadak, Uljaga a Kagamil.[1] Největšími ostrovy jsou Junaska (173,1 km²) a Čuginadak (166 km²), na kterém se nachází největší aktivní sopka ostrovů Mount Cleveland (1 730 m n. m.).[2][3] Celé souostroví s rozlohu 545,6 km² je neobydlené.

Ostrovy čtyř hor jsou vzájemně propojené průduchy a tvoří tak ve skutečnosti jeden velký podmořský vulkán. Ostrovy jsou pouhé hory úhledného kuželovitého tvaru se strmými svahy, vzniklé vulkanickou činností.[1]

Podnebí ostrovů je ovlivněno studeným mořem, častými mlhami a srážkami.

Fauna a flóra[editovat | editovat zdroj]

Na ostrovech žijí zejména alkounci drobní (Aethia pygmaea) a v menší míře i alkounci nejmenší (Aethia pusilla),[4] kromě toho jsou pokryty drobnou tundrovou vegetací, mechy a lišejníky.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Souostroví pojmenovali ruští objevitelé podle čtyř dominantních sopek, které jsou viditelné z dálky.

Kolem ostrovů panují časté bouře a tak domorodí Aleuti, kteří ostrovy obývali již před 5000 lety je nazývali Unigan (Domov větrů). Pro Aleuty jsou ostrovy mytickým domovem jejich předků, zejména ostrov Kagamil. Na ostrovech mumifikovali a pohřbívali své předky.

Současná jména ostrovů pocházejí z roku 1894, kdy je zaznamenala posádka lodi USS Concord, publikována byla v roce 1895 americkým námořním hydrografickým úřadem.[5]

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Четырёхсопочные острова na ruské Wikipedii.

  1. a b c Aleuty nejspíš ukrývají druhý supervulkán. CZECHSIGHT - Vše o českém a zahraničním techu [online]. 2020-12-08 [cit. 2021-09-03]. Dostupné online. 
  2. APOD: 2010 June 22 - Islands of Four Mountains from Above. apod.nasa.gov [online]. [cit. 2021-09-03]. Dostupné online. 
  3. Mount Cleveland: Active volcano in Alaska's Aleutian Islands. geology.com [online]. [cit. 2021-09-04]. Dostupné online. 
  4. GASTON, Anthony J.; JONES, Ian L. The Auks. 1. vyd. Oxford: Oxford University Press, 1998. S. 263. 
  5. Domestic Names. www.usgs.gov [online]. [cit. 2021-09-04]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]