Ostrov prince Patrika

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
ostrov prince Patrika
Ostrov ze satelitu Sentinel-2 (2022)
Ostrov ze satelitu Sentinel-2 (2022)
ostrov prince Patrika
ostrov prince Patrika
StátKanadaKanada Kanada
Topografie
Zeměpisné souřadnice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ostrov prince Patrika je jedním z Ostrovů královny Alžběty v Severozápadních teritoriích Kanady. Má rozlohu 15 848 km², což z něj činí 55. největší ostrov na světě a 15. největší ostrov Kanady. Bývá po celý rok zamrzlý, patří proto mezi nejméně dostupné části země.

Tzv. Vysoká arktická meteorologická stanice (High Arctic Weather Station; "HAWS") a přidružená přistávací dráha s názvem Mould Bay byly otevřeny v roce 1948 jako součást společného kanadsko-amerického úsilí na podporu sítě meteorologických stanic. Pravidelné pozorování počasí začalo 14. května 1948. Měla dočasně posádku v počtu 10 až 40 lidí. Velikost personálu se běžně zvyšovala v letních měsících, kdy stanice byla zásobována z jihu.

Během období účasti Národní meteorologické služby USA byla tato lokalita známá jako Společná arktická meteorologická stanice (Joint Arctic Weather Station;"JAWS"). Ředitelé byli jak Kanaďané tak Američané. Účast USA skončila v roce 1972. Stanice byla uzavřena v roce 1997 kvůli snížení rozpočtu. Byla nahrazena automatickou meteorologickou stanicí na novém místě. Poslední pozorování počasí zaměstnanci proběhlo 31. března 1997, čímž skončil průběh pozorování počasí lidmi, trvající v letech 1948–1997.

Budovy stále stojí, ale od roku 2007 se jejich stav natolik zhoršil, že by nemohly sloužit pro meteorologická pozorování. Stanice představovala jediné známé dlouhodobé lidské osídlení ostrova.

V roce 1853 ostrov objevil George Mecham, když ho na jaře toho roku prozkoumal s Francisem Leopoldem McClintockem během expedice Edwarda Belchera. Mnohem později byl ostrov pojmenován po princi Arthurovi, vévodu z Connaughtu a Strathearnu, generálnímu guvernérovi Kanady v letech 1911–1916.

Nejvyšší bod se nachází v pouhých 279 m n. m. a oblast je seismicky aktivní.

Ostrov prince Patrika je místo v románu The Lost Ones (1961) od Iana Camerona (Donalda G. Payne). V roce 1974 byl román zfilmován studiem Walt Disney Pictures pod názvem The Island at the Top of the World.[1] Román vypráví o ztracené kolonii Vikingů žijících ve ztraceném údolí na ostrově, na kterém je díky sopkám teplo atd.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Prince Patrick Island na anglické Wikipedii.

  1. The Island at the Top of the World [online]. IMDb.com [cit. 2021-06-18]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]