Ostrov (román)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Ostrov
AutorAldous Huxley
Původní názevIsland
PřekladatelVanda Oaklandová
Milan Ohnisko
ZeměSpojené království
Jazykangličtina
EdiceŠťastné zítřky (ČR)
Žánrutopie
VydavatelHarper and Brothers
Datum vydání1962
Český vydavatelMaťa / DharmaGaia
Česky vydáno2001 a 2004 (dotisk)
Počet stran320
ISBN80-7287-009-2
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ostrov je utopistický román britského autora Aldouse Huxleyho z roku 1962. Jedná se o jeho poslední dílo. Román byl pojat jako utopistický protipól k Huxleyho antiutopii Konec civilizace (Brave New World) z roku 1932.

Děj[editovat | editovat zdroj]

Román idejí Ostrov shrnuje Huxleho poválečné myšlenky, které zpracovával ve svých dílech od roku 1945 do roku 1962 – především v dílech Brave New World Revisited, Tomorrow and Tomorrow and Tomorrow, The Doors of Perception (česky jako Brány vnímání) a The Perennial Philosophy (česky jako Věčná filosofie). Hlavními myšlenkami jsou odpovědi na přelidnění, ekologické výzvy a modernitu, a porozumění demokracii, mysticismu či entheogenu.

Děj je prostý. Cynický britský novinář Will Farnaby ztroskotá na izolovaném ostrově Pála, nedaleko přímořského státu Rendang (situováno v severovýchodní části Indického oceánu). Na ostrově se poté seznamuje s neobvyklým státním zřízením založeném na dobrovolnosti a sebepoznání. Obyvatelé Pály přijali určitou podobu ideologické směsi primitivního vesnického komunismu, mahájánského tantrického buddhismu a humanismu. Po celou dobu vyprávění takto poznává místní zvyklosti.

Skrytou linií je Farnabyho tajná mise, kdy má vypozorovat politickou situaci na Pále a Rendangu a podat zprávu britské ropné a měďařské společnosti, která touží po surovinách Pály. Román končí podrobením Pály pod diktátorem plukovníkem Dípou z Rendangu, a tím nastává konec pálanského zřízení, které mohlo existovat jen díky izolovanosti.

Huxley se v románu snaží najít alternativní cestu z materiálního a konzumního světa. Přitom klade důraz na východní filosofie. Huxley také podporuje svobodu a alternativní způsoby chování, kdy klade důraz na alternativní medicínu či užívání psychoaktivních látek, které mají rozšiřovat vnímání a poznání člověka.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • HUXLEY, Aldous. Ostrov. Vyd. 1. Praha: Maťa, 2001, 320 s. Šťastné zítřky. ISBN 80-85905-58-2.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]