Ostrov (román)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ostrov
AutorAldous Huxley
Původní názevIsland
PřekladatelVanda Oaklandová
Milan Ohnisko
ZeměSpojené království
Jazykangličtina
EdiceŠťastné zítřky (ČR)
Žánrutopie
VydavatelHarper and Brothers
Datum vydání1962
Český vydavatelMaťa / DharmaGaia
Česky vydáno2001 a 2004 (dotisk)
Počet stran320
ISBN80-7287-009-2
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ostrov je utopistický román britského autora Aldouse Huxleyho z roku 1962. Jedná se o jeho poslední dílo. Román byl pojat jako utopistický protipól k Huxleyho antiutopii Konec civilizace (Brave New World) z roku 1932.

Děj[editovat | editovat zdroj]

Román idejí Ostrov shrnuje Huxleho poválečné myšlenky, které zpracovával ve svých dílech od roku 1945 do roku 1962 – především v dílech Brave New World Revisited, Tomorrow and Tomorrow and Tomorrow, The Doors of Perception (česky jako Brány vnímání) a The Perennial Philosophy (česky jako Věčná filosofie). Hlavními myšlenkami jsou odpovědi na přelidnění, ekologické výzvy a modernitu, a porozumění demokracii, mysticismu či entheogenu.

Děj je prostý. Cynický britský novinář Will Farnaby ztroskotá na izolovaném ostrově Pála, nedaleko přímořského státu Rendang (situováno v severovýchodní části Indického oceánu). Na ostrově se poté seznamuje s neobvyklým státním zřízením založeném na dobrovolnosti a sebepoznání. Obyvatelé Pály přijali určitou podobu ideologické směsi primitivního vesnického komunismu, mahájánského tantrického buddhismu a humanismu. Po celou dobu vyprávění takto poznává místní zvyklosti.

Skrytou linií je Farnabyho tajná mise, kdy má vypozorovat politickou situaci na Pále a Rendangu a podat zprávu britské ropné a měďařské společnosti, která touží po surovinách Pály. Román končí podrobením Pály pod diktátorem plukovníkem Dípou z Rendangu, a tím nastává konec pálanského zřízení, které mohlo existovat jen díky izolovanosti.

Huxley se v románu snaží najít alternativní cestu z materiálního a konzumního světa. Přitom klade důraz na východní filosofie. Huxley také podporuje svobodu a alternativní způsoby chování, kdy klade důraz na alternativní medicínu či užívání psychoaktivních látek, které mají rozšiřovat vnímání a poznání člověka.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • HUXLEY, Aldous. Ostrov. Vyd. 1. Praha: Maťa, 2001, 320 s. Šťastné zítřky. ISBN 80-85905-58-2.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]