Ostrov Říjnové revoluce

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ostrov Říjnové revoluce
Остров Октябрьской Революции
Satelitní snímek ostrova
Satelitní snímek ostrova
Severnaya Zemlya cs.svg
Ostrov Říjnové revoluce (Krasnojarský kraj)
Ostrov na mapě Krasnojarského kraje
Lokalizace Severní ledový oceán
Stát RuskoRusko Rusko
• kraje Ruské federace Krasnojarský kraj
Topografie
Rozloha 14 170 km²
Zeměpisné souřadnice
Délka 143 km
Šířka 99 km
Nejvyšší vrchol kóta na ledovci Karpinského  (965 m n. m.)
Osídlení
Počet obyvatel 0
Hustota zalidnění 0 obyv./km²
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ostrov Říjnové revoluce (rusky Остров Октябрьской Революции Ostrov Okťabrskoj Revoljucii) je největší ostrov souostroví Severní země v Severním ledovém oceánu. Patří k Rusku, kde od 1. ledna 2007 spadá do Tajmyrského rajónu Krasnojarského kraje (předtím byl součástí samostatného Tajmyrského autonomního okruhu).

Celková rozloha ostrova je 14 710 kilometrů čtverečních, nejvyšším bodem je vrchol Karpinského ledovce ve východní části ostrova s výškou zhruba 965 metrů, který je i nejvyšším bodem celého souostroví. Sedm ledovců pokrývá zhruba polovinu ostrova, druhá polovina je porostlá tundrou. Na jihovýchodě je oddělen od Bolševiku 20–38 kilometrů širokým Šokalského průlivem a na severozápadě 3–18 kilometrů širokým průlivem Rudé armády od ostrovů Komsomolec a Pioněr. Východní břeh ostrova omývá moře Laptěvů, západní břeh Karské moře.

Ostrov objevila spolu s celou Severní zemí v roce 1913 expedice Borise Andrejeviče Vilkického a nazvala ho původně Svatá Alexandra (rusky Святая АлександраSvjataja Alexandra). Rozsah ostrova ovšem prokázala až expedice Georgije Alexejeviče Ušakova a Nikolaje Nikolajeviče Urvanceva v letech 1930–1932.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Остров Октябрьской Революции na ruské Wikipedii a Oktoberrevolutions-Insel na německé Wikipedii.