Ostnáči

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxNandidae sensu lato
alternativní popis obrázku chybí
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Podkmen obratlovci (Vertebrata)
Třída paprskoploutví (Actinopterygii)
Řád ostnoploutví (Perciformes)
Čeleď Nandidae sensu lato
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ostnáči jsou skupina sladkovodních, v některých případech až brakických, paprskoploutvých ryb řazených dříve do jedné společné čeledi ostnáčovití v širokém smyslu (Nandidae sensu lato). Ostnáči zahrnují 8 dnes platných rodů pocházejících z vod Asie, Afriky a Jižní Ameriky. Takto pojatá čeleď však byla postupně rozdělena do samostatných čeledí, jejichž počet a definice se u jednotlivých autorů liší. Jako první byla na základě morfologických (a později i molekulárních) znaků vyčleněna čeleď Badidae (2 rody), někteří autoři navíc vyčleňují čeledi Pristolepidae (1 rod) a Polycentridae (2 nebo 4 rody). Zbytek původní čeledi Nandidae tak ve svém nejužším pojetí zahrnuje jediný rod, Nandus. Taxonomie ostnáčů však není dořešena a není ani jasné, zda ostnáči ve smyslu původní široce pojaté čeledi Nandidae tvoří monofyletickou, respektive holofyletickou, skupinu (klad).

Taxonomie ostnáčů[editovat | editovat zdroj]

Do původní široce pojaté čeledi Nandidae se řadí 8 dnes platných rodů. Jsou to asijské rody Badis, Dario, Nandus a Pristolepis, africké rody monotypické rody Afronandus a Polycentropsis a jihoamerické monotypické rody Monocirrhus a Polycentrus.

Ostnáči v Nelsonově systému (2006)[editovat | editovat zdroj]

J. S. Nelson rozděluje ostnáče do dvou čeledí, Polycentridae (zahrnující čtyři americké a africké rody) a Nandidae (zahrnující čtyři asijské rody). Asijskou čeleď Nandidae pak rozděluje do tří podčeledí, Nandinae (s jedinym rodem Nandus), Pristolepinae (s jediným rodem Pristolepis) a Badinae (s rody Badis a Dario). Zmiňuje nejasnou příbuznost čeledí Polycentridae a Nandidae a klasifikaci ostnáčů považuje za provizorní a nepodloženou dostatkem dat.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]