Ostřice hubená

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxOstřice hubená
alternativní popis obrázku chybí
Ostřice hubená (Carex strigosa)
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídajednoděložné (Liliopsida)
Řádlipnicotvaré (Poales)
Čeleďšáchorovité (Cyperaceae)
Rodostřice (Carex)
Binomické jméno
Carex strigosa
Huds., 1778
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ostřice hubená (Carex strigosa), neboli ostřice hřebílkatá, je druh jednoděložné rostliny z čeledi šáchorovité (Cyperaceae).

Popis[editovat | editovat zdroj]

Jedná se o rostlinu dosahující výšky nejčastěji 30–100 cm.[1] Je vytrvalá, svěže zelená, volně trsnatá, s krátkým oddenkem. Listy jsou střídavé, přisedlé, s listovými pochvami. Lodyha je trojhranná, hladká, delší než listy,[2] čepele jsou asi 7–12 mm široké, na okraji drsné, náhle se zužují do špičky.[1][2] Bazální pochvy jsou mírně vínově naběhlé, nerozpadavé, bazální jsou bezčepelné, šupinovité.[1] Ostřice hubená patří mezi různoklasé ostřice, nahoře jsou klásky samčí, dole samičí. Samčí vrcholový klásek bývá jen jeden, samičích nejčastěji 3–6, jsou krátce stopkaté, vzpřímené, ani za plodu nejsou převislé.[1] Dolní listen má krátkou pochvu a je kratší než květenství.[2] Okvětí chybí. V samčích květech jsou zpravidla 3 tyčinky. Blizny jsou většinou 3. Plodem je mošnička, která je asi 3–4 mm dlouhá, žilnatá, světle zelená, na vrcholu velmi krátkým a bezzubým zobánkem[1] Každá mošnička je podepřená plevou, která je zelenohnědá a krátce osinkatá[1] V ČR kvete nejčastěji v květnu až v červnu.[1] Počet chromozómů: 2n=66.[1]

Rozšíření ve světě[editovat | editovat zdroj]

Ostřice hubená roste ostrůvkovitě ve většině Evropy, chybí ve Skandinávii, přesahuje do západní Asie.[3]

Rozšíření v Česku[editovat | editovat zdroj]

V ČR roste roztroušeně v dolním Pomoraví, vzácně i na střední a severní Moravě. V Čechách chybí, snad kdysi rostla u Stružnice u České Lípy. Je to silně ohrožený druh flóry ČR (kategorie C2), roste v lužních lesích.[1] Druh byl dříve přehlížen pro podobnost s běžnou ostřicí lesní (Carex sylvatica).

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c d e f g h i GRULICH, Vít; ŘEPKA, Radomír. Carex L.. In: KUBÁT, Karel et. all. Klíč ke květeně České republiky. Praha: Academia, 2002. S. 801–820.
  2. a b c DOSTÁL, Josef. Nová Květena ČSSR, vol. 2. Praha: Academia, 1989. 
  3. Mapa [online]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]