Ostřice dvoudomá

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Wikipedie:Jak číst taxoboxOstřice dvoudomá
alternativní popis obrázku chybí
ostřice dvoudomá (Carex dioica), samičí rostlina
Vědecká klasifikace
Říše rostliny (Plantae)
Podříše cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída jednoděložné - (Liliopsida)
Řád lipnicotvaré (Poales)
Čeleď šáchorovité (Cyperaceae)
Rod ostřice (Carex)
Binomické jméno
Carex dioica
L., 1753
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ostřice dvoudomá (Carex dioica L., syn.: Vignea dioica (L.) Rchb. in Mössler) neboli tuřice dvoudomá je druh jednoděložné rostliny z čeledi šáchorovité (Cyperaceae).

Popis[editovat | editovat zdroj]

Jedná se o celkem drobnou rostlinu, dosahuje výšky pouze 10-30 cm. Je vytrvalá a vytváří výběžky, ze kterých vyrůstají jednotlivé lodyhy, na rozdíl od druhu ostřice Davallova je netrsnatá. Lodyha je zaobleně trojhranná, víceméně hladká. Listy jsou střídavé, přisedlé, s listovými pochvami. Čepele listu jsou asi 0,5-1 mm široké, žlábkovité, štětinovité, kratší než lodyha. Pochvy dolních listů jsou bledě hnědé. Ostřice dvoudomá patří mezi jednoklasé ostřice, to znamená, že na vrcholu lodyhy je pouze 1 klásek. Jak napovídá jméno, je to rostlina dvoudomá, existují tedy samčí a samičí rostliny. Okvětí chybí. V samčích květech jsou zpravidla 3 tyčinky. Čnělky jsou většinou 2. Plodem je mošnička, která je vejčitá, asi 2,5-3,5 mm dlouhá, na vrcholu zúžená v krátký zobánek. Každá mošnička je podepřená plevou, která je rezavě hnědá se zeleným kýlem, na vrcholu blanitě lemovaná. Mošničky jsou za plodu kolmo odstálé. Kvete nejčastěji v květnu až v červnu. Počet chromozómů: 2n=52.

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Ostřice dvoudomá v užším pojetí (Carex dioica s. str.) je rozšířena hlavně v severní Evropě, méně zasahuje až do Evropy střední. V jihozápadní Evropě se vyskytuje jen ostrůvkovitě, v jihovýchodní části Evropy skoro chybí. Na východ její areál sahá na západní Sibiř. Existuje blízce příbuzný druh Carex gynocrates, někdy udávaný jako poddruh ostřice dvoudomé: Carex dioica subsp. gynocrates. Ta je rozšířena od střední Sibiře po Dálný východ, na Aljašce, v Kanadě, v Grónsku a na severu USA. Mapka rozšíření zde: subsp. dioica i subsp. gynocrates: [1].

Rozšíření v ČR[editovat | editovat zdroj]

Roste na rašeliništích a rašelinných loukách od pahorkatin po hory. V ČR je to vzácný a kriticky ohrožený druh (kategorie C1).[1] V oblastech s absencí rašelinišť zcela chybí.

Ostřice dvoudomá - samčí rostlina

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Grulich V. et Řepka V (2002): Carex L. In: Klíč ke Květeně České republiky, Kubát K. et al. (eds.), Academia, Praha
  • Nová Květena ČSSR, vol. 2, Dostál J. (1989), Academia, Praha

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. CIBULKA, Radim. Salvia-os.cz: Carex dioica [online]. Salvia - ekologický institut, z.s., Salvia-os.cz, rev. 2.10.2014 [cit. 2016-07-27]. Dostupné online. (česky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]