Přeskočit na obsah

Osm raubířů

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Osm raubířů
233. díl seriálu Simpsonovi
Pův. názevEight Misbehavin'
Číslořada 11
díl 7
Původní TVFox Broadcasting Company
Premiéra21. listopadu 1999
Česká TVČeská televize
Česká premiéra20. listopadu 2001
Tvorba
ScénářMatt Selman
RežieSteven Dean Moore
Prod. kódBABF03
Obsah
Tabule„Vypalování indiánských vesnic není naším kulturním dědictvím.“
Gaučový gagSimpsonovi sedí na pohovce a stěna se roztočí a odhalí Vincenta Price a vyděšeného Neda Flanderse, spoutaného hlavou dolů.
Hosté
Posloupnost dílů
← Předchozí
Všechna sláva polní tráva
Následující →
Marge jako rukojmí
Seznam dílů 11. řady
Seznam dílů seriálu Simpsonovi
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Osm raubířů (v anglickém originále Eight Misbehavin') je 7. díl 11. řady (celkem 233.) amerického animovaného seriálu Simpsonovi. Scénář napsal Matt Selman a díl režíroval Steven Dean Moore. V USA měl premiéru dne 21. listopadu 1999 na stanici Fox Broadcasting Company a v Česku byl poprvé vysílán 20. listopadu 2001 na České televizi.

Děj[editovat | editovat zdroj]

Simpsonovi navštíví obchod Shøp, který je postaven na bázi IKEA, a rozhodnou se zajít do jídelny. Tam se setkají s Apuem a Manjulou. Řeknou, že by chtěli mít dítě. Nakonec se Manjule podaří otěhotnět a porodí osmerčata s pomocí léků na plodnost, které jí podají Simpsonovi a Apu. Nahasapímapetilionovi se tak dostanou na titulní stránky novin po celém Springfieldu a místní firmy jim dávají výrobky zdarma. Jejich osm dětí je však zastíněno, když se rodině v Shelbyvillu narodí dětí devět. Po tomto zjištění si firmy berou dary zpět. Apu a Manjula rychle zjistí, že na výchovu osmi dětí najednou nestačí.

Později se Apu setkává s úlisným majitelem springfieldské zoo, mužem jménem Larry Zlověs, jenž mu nabídne, že dá Apuovy děti do jeslí. Ačkoli Apu není zpočátku této myšlence nakloněn, nakonec ustoupí a neochotně souhlasí. Děti se stanou hvězdami představení v zoo s názvem Octopia, ale Apu není nadšený a chce své děti od majitele zoo osvobodit, což mu Zlověs nedovolí, protože podepsal smlouvu. Apu a Homer se v noci vplíží do zoo, aby osmerčata zachránili. Bohužel Homer omylem vzbudí chůvu, která spustí poplach.

Rychle spěchají s osmerčaty do domu Simpsonových, kde je Zlověs najde. Homerovi se podaří vyjednat, že bude v zoo vystupovat díky nové smlouvě s novým představením. Poté, co Zlověs odmítne jeho původní vystoupení (což bylo Homerovo dovádění v opičím obleku), přikročí ke svému druhému plánu – vystoupení, při němž jezdí na tříkolce s Butchem Patrickem na ramenou, oba převlečení za Eddieho Munstera, na pódiu, kde na oba útočí kobry (některé skutečné, některé umělé, napěchované jedem). Inspirováni Homerovým příkladem se Apu a Manjula rozhodnou, že se o své děti dokážou postarat, zatímco Homera nemilosrdně napadne několik hadů a mangusta nasazená na jejich zadržení.

Produkce a témata[editovat | editovat zdroj]

Epizodu napsal Matt Selman a režíroval ji Steven Dean Moore.[1] V dílu hostovali Jan Hooksová (jako Manjula), Garry Marshall (jako Larry Zlověs) a Butch Patrick (jako on sám).[2][3] Podle Jonathana Graye v jeho knize Watching with The Simpsons z roku 2006 si Gray v této epizodě dělá legraci ze „záměny reálného času a občasné záliby v časových skocích“, které jsou v sitcomech často k vidění.[4] Dále poznamenal, že v epizodě je přeskočeno 9 měsíců, „abychom vměstnali těhotenství jedné postavy do jedné epizody“.[4] Gray zde odkazuje na část dílu, kdy začíná nová scéna a Homer říká: „Páni, těch 9 měsíců bylo pěkně divokejch.“. Bart odpoví: „To jo. Já zjistil, co je to Kolumbův den.“. A pak Marge řekne: „Já zase nezapomenu na krátkou roli Marge v ústraní.“. Po ní Líza řekne: „A já se stala ve škole nejpopulárnější dívkou, ale zkazila jsem si to svou namyšleností.“.[4] Bart to pak zakončí komentářem: „A taky jsem zjistil, co je to pravá zima.“.[4] Gray ve své knize napsal: „Zde se nám dostává parodie nejen na to, jak nešikovně jsou navrhovány časové skoky, ale také na to, jak je nakonec jakýkoli čas v sitcomech irelevantní – nic se přece nemění – a konečně na druh zápletek, které tradičně vyplňují čas v sitcomech.“.[4] Anglický název dílu Eight Misbehavin' je odkazem na píseň „Ain't Misbehavin'“ od Fatse Wallera.

Kulturní odkazy[editovat | editovat zdroj]

V epizodě se objevuje několik odkazů na populární kulturu. Děj epizody je volně založen na životě paterčat Dionneových.[1] Obchod Shøp je parodií na švédský nábytkářský podnik IKEA[5][6] a název je odkazem na podobný podnik STØR.[1] Během Octopie zazní písně „Drop a Beat“ od Mobyho, „Welcome to the Jungle“ od Guns N' Roses, „Ride of the Valkyries“ od Richarda Wagnera a „R.O.C.K. in the U.S.A.“ od Johna Mellencampa“.[1] Homerovo vystoupení se odehrává na píseň „Danger Zone“ od Kennyho Logginse.[1] V pokoji v zoo se nachází obrázek postavy slona Babara, který je oblečen jako bývalý indický premiér Džaváharlál Néhrú.[1]

Přijetí[editovat | editovat zdroj]

Díl se původně vysílal na stanici Fox ve Spojených státech 21. listopadu 1999.[1] 7. října 2008 vyšel na DVD jako součást boxu The Simpsons – The Complete Eleventh Season. Na audiokomentáři k epizodě na DVD se podíleli členové štábu Mike Scully, George Meyer, Matt Selman, Julia Thackerová a Steven Dean Moore, stejně jako hostující hlas Garry Marshall. Na box setu se objevily také vymazané scény a koncepční kresby z epizody.[2]

Epizoda získala od kritiků smíšené hodnocení.

Při recenzování 11. série Simpsonových se Colin Jacobson z DVD Movie Guide vyjádřil, že „s tak hloupým konceptem by [díl] pravděpodobně měl propadnout. Ve skutečnosti však funguje docela dobře. Nejlepší momenty pocházejí z těch, které představují děti v zoologické zahradě, ale objevuje se i směs dalších zábavných scén. Ačkoli často hrozí, že seriál selže, většinou se mu to podaří.“[3]

Nancy Basileová ze serveru About.com naopak zařadila tento díl mezi nejhorší epizody sezóny – epizody, které „ve mně vyvolávaly hrůzu, protože obsahovaly do očí bijící triky a obskurní zápletky“.[7]

Díl se stal studijním materiálem pro kurzy sociologie na Kalifornské univerzitě v Berkeley, kde se používá ke „zkoumání otázek produkce a recepce kulturních objektů, v tomto případě satirického kresleného seriálu“, a ke zjištění, co se „snaží divákům sdělit o aspektech především americké společnosti a v menší míře i o jiných společnostech“.[8]

Homerův citát „Děti jsou něco, Apu. Naučíš je nenávidět to, co ty, a prakticky se vychovávají samy. Přes internet a tak.“ se v srpnu 2007 dostal do Oxfordského slovníku moderních citátů.[9]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Eight Misbehavin' na anglické Wikipedii.

  1. a b c d e f g BATES, James W.; GIMPLE, Scott M.; MCCANN, Jesse L.; RICHMOND, Ray; SEGHERS, Christine. Simpsons World The Ultimate Episode Guide: Seasons 1–20. 1. vyd. [s.l.]: Harper Collins Publishers, 2010. ISBN 978-0-00-738815-8. S. 534–535. 
  2. a b DVD Talk. www.dvdtalk.com [online]. [cit. 2021-08-04]. Dostupné online. 
  3. a b The Simpsons: The Complete Eleventh Season (1999). www.dvdmg.com [online]. [cit. 2021-08-04]. Dostupné online. 
  4. a b c d e GRAY, Jonathan. Watching with The Simpsons: Television, Parody, and Intertextuality. [s.l.]: Taylor & Francis, 2006. ISBN 978-0-415-36202-3. S. 50. 
  5. "A store and a star". Quick. 3. srpna 2005 S. 16.
  6. Timmerman, Luke (8. srpna 2000). "A marketing maze that amazes". The Seattle Times. S. B3.
  7. CARTOONS, Nancy Basile Nancy Basile is an entertainment writer who specializes in; BOOKS, Comic; BASILE, other elements of pop culture She has more than two decades of experience writing our editorial process Nancy. How Old Are the Simpsons?. LiveAbout [online]. [cit. 2021-08-04]. Dostupné online. (anglicky) 
  8. GOLD, Thomas B. "The Simpsons Global Mirror". University of California Berkeley [online]. 2009-04-07 [cit. 2021-08-04]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2009-04-07. 
  9. Simpsons quotes enter new Oxford dictionary - Telegraph. web.archive.org [online]. 2008-12-02 [cit. 2021-08-04]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2008-12-02. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]