Oriental Pearl Tower

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Oriental Pearl Tower
东方明珠塔
Účel stavby
Základní informace
ArchitektShanghai Modern Architectural Design Co. Ltd.
Výstavba1990–1994
MateriálShanghai Oriental Group Co. Ltd.
Technické parametry
Výška střechy350 metrů
Počet podlaží14
Poloha
AdresaŠanghaj, ČínaČína Čína
Nadmořská výška29 m
Souřadnice
Map
Další informace
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Oriental Pearl Tower (čínsky 东方明珠塔, hanyu pinyin Dōngfāng Míngzhūtǎ, oficiální jméno 东方明珠电视塔) je TV vysílač v Šanghaji v Čínské lidové republice. Věž se nachází na okraji Lu-ťia-cuej v okrsku Pchu-tung na břehu řeky Chuang-pchu.

Byla navržena Ťiang Chuan Čchengem ze společnosti Shanghai Modern Architectural Design Co. Ltd. Stavba byla započata v roce 1990 a věž byla dokončena v 1994. Se svými 468 metry byla nejvyšší budovou v Číně mezi lety 1994 až 2007, kdy ji svou výškou překonala budova Shanghai World Financial Center. Oriental Pearl Tower je členem světové asociace vysokých věží a mrakodrapů World Federation of Great Towers. Její návštěvnost přesahuje 3 miliony lidí ročně.

Části budovy[editovat | editovat zdroj]

Koule[editovat | editovat zdroj]

Věž se skládá z 11 koulí různé velikosti. Dvě největší koule mají průměr 50 metrů (spodní) a 45 metrů. Jsou propojeny třemi sloupy o průměru 9 metrů. Nejvyšší položená koule má 14 metrů v průměru.

Pozorovatelny[editovat | editovat zdroj]

Pozorovatelna dokončená v roce 2009 s prosklenou podlahou.

Na věži je celkem 15 pozorovatelen, přičemž nejvyšší (známá jako Space Module) je ve výšce 350 metrů. Nejníže položené pozorovatelny jsou ve výšce 263 metrů (Sighseeing Floor) a 90 metrů (Space City). Ve výšce 267 se nachází otočná restaurace, která skýtá nádherný pohled na celou Šanghaj. Mimo jiné nabízí stavba výstavní haly, restaurace a nákupní středisko. Navíc je zde i hotel o kapacitě 20 pokojů nazývaný Space Hotel, který leží mezi dvěma největšími koulemi.

Anténní věž[editovat | editovat zdroj]

Anténa, která slouží k šíření televizních a rozhlasových kanálů, prodlužuje celou stavbu o dalších 118 metrů na její celkovou výšku 468 metrů.

Čínský symbolismus v designu[editovat | editovat zdroj]

Říká se, že design budovy byl inspirován verši básně Hudba Pipy z dynastie Tchang od Po Ťü-iho, která vypráví o nádherném pronikavém zvuku nástroje pchi-pcha, znějícím jako perly padající na nefritovou desku (čínsky: 大珠小珠落玉盘/大珠小珠落玉盤, hanyu pinyin: dà zhū xiǎo zhū luò yù pán). Nicméně návrhář stavby Ťiang Chuan-čcheng tvrdí, že při návrhu stavby nepomýšlel na tyto verše. Někteří architekti přirovnávají vzhled stavby k viru bakteriofágu.

Požár 2010[editovat | editovat zdroj]

Dne 13. dubna 2010 ve 2 hodiny v noci vypukl požár na anténě ve výšce 468 metrů, který byl úspěšně uhašen zásahem hasičských sborů. Pravděpodobnou příčinou byl zásah bleskem při bouři.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Uvnitř Oriental Pearl

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]