Organizace Abú Nidala

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Organizace Abú Nidala (OAN) (anglicky: Abu Nidal Organisation (ANO)) je palestinská teroristická organizace založená Abú Nidalem.[1]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Do roku 1974, kdy vystoupila z Organizace pro osvobození Palestiny (OOP) nesla název Revoluční rada Fatahu. Byla také označována jako: Arabské revoluční brigády, Revoluční organizace socialistických muslimů či Černý červen. Odmítá jakékoliv kompromisy s Izraelem. Zároveň se stala nájemnou teroristickou organizací působící i mimo Izrael (Rakousko, Německo, Turecko, Rumunsko, Indie).[1]

Organizaci založil Abú Nidal (vlastním jménem Sabrí Chalil Al Banná). S pomocí iráckých tajných služeb se pokusil zabít Jásira Arafata. Za to byl v nepřítomnosti Fatahem odsouzen k trestu smrti. Zorganizoval a provedl úspěšný atentát na místopředsedu OOP Salaha Chalafa (Abú Ijáda). Byl známý svou krutostí a bezohledností i vůči vlastním lidem. Při pravidelných čistkách nechal zlikvidovat až 170 členů své organizace.

Činnost[editovat | editovat zdroj]

Její frakce Černé září se nechvalně proslavila při útoku na letních olympijských hrách v Mnichově známém jako Mnichovský masakr. 5. září 1972 osm teroristů (ze skupiny Al Fattáh a Černého září) zajalo členy izraelské výpravy. Na letišti ve Fustelfeldbrucku bylo při pokusu o záchrannou akci zabito 5 teroristů, ale i 11 atletů.

V roce 1982 spáchala OAN atentát na izraelského velvyslance v Londýně, což se nakonec stalo záminkou pro První libanonskou válku.[1] V prosinci 1985 provedl ozbrojené útoky na přepážkách izraelské letecké společnosti El Al v Římě a ve Vídni.

Při útocích OAN zahynulo celkem na 900 lidí.

V roce 2002 bylo nalezeno tělo Abú Nidala v Bagdádu. Uvádí se, že měl být zabit iráckými tajnými službami.[1] V současnosti má OAN přes tisíc členů.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c d ČEJKA, Marek. Izrael a Palestina - Minulost, současnost a směřování blízkovýchodního konfliktu. 2. vyd. Praha: Barrister & Principal, 2007. ISBN 978-80-87029-16-9. S. 109–110.