Orel páskovaný

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxOrel páskovaný
alternativní popis obrázku chybí
Stupeň ohrožení podle IUCN
ohrožený
ohrožený druh[1]
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Podkmen obratlovci (Vertebrata)
Třída ptáci (Aves)
Podtřída letci (Neognathae)
Řád dravci (Accipitriformes)
Čeleď jestřábovití (Accipitridae)
Rod orel (Haliaeetus)
Binomické jméno
Haliaeetus leucoryphus
(Pallas, 1771)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Orel páskovaný (Haliaeetus leucoryphus) je druh jestřábovitého ptáka patřícího do rodu orel (Haliaeetus). Tvoří klad společně s druhy orel mořský (Haliaeetus albicilla), orel bělohlavý (Haliaeetus leucocephalus) a orel východní (Haliaeetus pelagicus). Popsal jej Peter Simon Pallas v roce 1771 a nejsou známy žádné poddruhy.

Výskyt[editovat | editovat zdroj]

Orel páskovaný má velký areál rozšíření o rozloze 6 430 000 km2 ve střední, jižní a východní Asii, v němž žije v počtu 2 500 až 9 999 jedinců. Obývá například Kazachstán, Tádžikistán, Turkmenistán, jižní část Ruska, Uzbekistán, Mongolsko a Čínu, na jih se táhne areál například až po Pákistán, Indii či Myanmar (Barmu). K životu dává přednost sladkovodním oblastem, například mokřadům, jezerům či řekám. Lze jej najít až do nadmořské výšky 5 000 m n. m.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Orel páskovaný je velký druh orla, měří 76 až 84 cm a váží 2,0 až 3,7 kg, rozpětí křídel činí 180 až 205 cm. Dosahuje o něco menší velikosti než příbuzný orel mořský, od kterého se také odlišuje delším ocasem, krkem a tmavším zbarvením, které je téměř na celém těle tmavohnědé s černobílým zaobleným ocasem, břicho má hnědé odstíny a hlava s krkem mohou mít zbarvení od světlehnědé až po bílou. Zobák i s ozobím jsou šedé, oči žluté. Mladí jedinci jsou až na bílé odstíny z vnitřní strany křídel celí hnědí. Orel páskovaný létá pomalu.

Chování[editovat | editovat zdroj]

Orel páskovaný na stromě

Orel páskovaný se na hnízdišti ozývá hlasitými zvuky kuok-kuok-kuok (nejčastější volání), kyowkyow-kyow, kha-kha-kha-kha a gao-gao-gao-gao. Doba rozmnožování orla páskovaného se liší podle místa, kde se vyskytuje; zatímco na severu areálu výskytu probíhá v březnu, na jihu až v listopadu. Druh je monogamní, oba rodiče postaví na stromech hnízdo z větví (v Mongolsku a Kazachstánu však není výjimka ani postavení hnízda na zem), do kterého naskládají například listy, menší větvičky nebo seno. Používáno je i několik let. Samička do takto upraveného hnízda naklade jedno až tři vejce, ze kterých se po inkubační době, jež činí 40 až 45 dní, vylíhnou mláďata, z nichž nejmladší obvykle zahyne. O potomstvo se starají oba rodiče, ale aktivnější je v tomto směru samice. Mláďata se opeří za 70 až 105 dní. Orel páskovaný se dožívá 17,2 let.

Haliaeetus leucoryphus

Druh je stěhovavý a na zimu se z oblastí, ve kterých mohou zamrznout řeky, může přesunovat jižněji. Migrace probíhají například ze středu Mongolska a čínské provincie Chej-lung-ťiang do provincie Ťiang-su. Někteří ptáci jsou však stálí a přes zimu v těchto částech zůstávají, proč se tak děje, není známo.

Orel páskovaný v letu

Orel páskovaný loví v párech a kořistí se stávají nejčastěji ryby, které loví z vodní hladiny, ale také želvy, žáby, savci či holátka ptáků, loví i vodní ptactvo a složky potravy se liší podle místa výskytu. Nepohrdne ani mršinou nebo sebere ostatním dravcům, jako je orlovec říční (Pandion haliaetus) nebo luňák brahmínský (Haliastur indus), jejich kořist. Někdy obírá i rybáře o jejich úlovky.

Ohrožení[editovat | editovat zdroj]

Nebezpečí pro tento druh představuje ztráta přirozeného prostředí. Mokřady jsou vysoušeny či znečišťovány, velké stromy, na nichž si orli stavějí hnízda, káceny, navíc řady oblastí byly uzpůsobeny pro zemědělství nebo je osídlili lidé. Na některých místech kvůli rybolovu klesl počet ryb, čímž orli přicházejí o potravu, v Indii jim zase při lovu ryb brání invazní tokozelka nadmutá (Eichhornia crassipes). V Myanmaru (Barmě) pak představuje nebezpečí těžba ropy a zemního plynu. Druh je navíc, například v Číně, loven.

Populace má klesající tendenci a kvůli menší populaci a ničením přirozeného prostředí Mezinárodní svaz ochrany přírody považuje orla páskovaného za zranitelný druh, který je zapsán na Úmluvu o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a rostlin ve druhé příloze a v první příloze The Convention on the Conservation of Migratory Species (CMS). Druh se vyskytuje v některých národních parcích (Národní park Jima Corbetta v Indii) a jsou navrženy další ochranné akce.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. The IUCN Red List of Threatened Species 2019.3. 10. prosince 2019. Dostupné online. [cit. 2020-01-17]
  • BRAZIL, Mark. Birds of East Asia: China, Taiwan, Korea, Japan, and Russia. London: A&C Black, 2009. 531 s. ISBN 9780691139265. S. 124. (anglicky) 
  • Haliaeetus leucoryphus (Band-tailed Fish-eagle, Pallas's Fish-eagle, Pallas's Fish Eagle, Pallas's Sea-Eagle). www.iucnredlist.org [online]. [cit. 2017-02-26]. Dostupné online. 
  • Pallas's Fish Eagle - Haliaeetus leucoryphus | The Eagle Directory. www.eagledirectory.org [online]. [cit. 2017-02-26]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2017-01-29. 
  • Pallas’s fish-eagle videos, photos and facts - Haliaeetus leucoryphus. ARKive [online]. [cit. 2017-02-26]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]