Orel bojovný

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxOrel bojovný
alternativní popis obrázku chybí
Orel bojovný s uloveným dropem
Stupeň ohrožení podle IUCN
zranitelný
zranitelný[1]
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Podkmen obratlovci (Vertebrata)
Třída ptáci (Aves)
Podtřída letci (Neognathae)
Řád dravci (Accipitriformes)
Čeleď jestřábovití (Accipitridae)
Rod orel (Polemaetus)
Binomické jméno
Polemaetus bellicosus
Daudin, 1800
Rozšíření orla bojovného
Rozšíření orla bojovného
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Orel bojovný (Polemaetus bellicosus) je druh orla z monotypického rodu Polemaetus. Obývá subsaharskou Afriku s výjimkou pouští, neprostupných deštných pralesů a hor vyšších než 3000 m, vyhýbá se také hustě osídleným oblastem.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Je největším africkým druhem orla.[2] Dosahuje délky 78–96 cm a váhy 3–5 kg, rozpětí křídel může přesáhnout až dva metry; samice bývají asi o čtvrtinu větší než samci. Hřbet a hlava jsou šedohnědé a břicho bílé s tmavšími skvrnami (mladší jedinci mívají světlejší zbarvení), na hlavě má orel bojovný nápadnou chocholku. Duhovka je žlutá.

Způsob života[editovat | editovat zdroj]

Druhový název dostal podle agresivity, s níž chrání své teritorium. Patří k vrcholovým predátorům africké savany, vyznačuje se mimořádně ostrým zrakem a silným stiskem pařátů. Většinu času krouží ve výšce a kořisti se zmocňuje překvapivým střemhlavým útokem. Potravu orla bojovného tvoří damani, promykovití, kočkodanovití, kombovití, zajíc savanový, luskoun stepní, pes ušatý, perlička kropenatá, husice nilská, čáp sedlatý, drop kori, volavkovití, varani, mamby nebo kobra kapská, loví také mláďata pštrosů a antilop. Napadá rovněž domácí zvířata, proto ho domorodci často zabíjejí.[3]

Rozmnožování[editovat | editovat zdroj]

Hnízdo orla bojovného bývá umístěno na vysokých stromech a má průměr okolo dvou metrů. Samice snáší jedno nebo dvě vejce jednou za dva až tři roky, mláďata se líhnou po šesti týdnech, létat začínají ve věku okolo 100 dní a definitivně se osamostatní zhruba jako půlroční.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Červený seznam IUCN 2018.1. 5. července 2018. Dostupné online. [cit. 2018-08-10]
  2. Wild Africa
  3. Biolib

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]