Ordrupgaard

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Ordrupgaard
Pohled na muzeum z parku
Pohled na muzeum z parku
Údaje o muzeu
StátDánskoDánsko Dánsko
ZakladatelWilhelm Hansen
Založeno14. září 1918
Zaměřeníumělecké muzeum
Zeměpisné souřadnice
Map
Webové stránky
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ordrupgaard je dánské státní umělecké muzeum. V letech 1916–1918 jej založil sběratel umění Wilhelm Hansen společně s manželkou. Muzeum se nachází poblíž lesního parku Jægersborg Dyrehave severně od Kodaně a nyní se v něm nachází jedna z nejvýznamnějších sbírek dánského a francouzského umění z 19. století a počátku 20. století v severní Evropě.

Historie muzea[editovat | editovat zdroj]

Zakladatel muzea Wilhelm Hansen

Sběratel Wilhelm Hansen začal budovat svou uměleckou sbírku dánského umění již v roce 1892. Během první světové války se zaměřil navíc na francouzské umění a zakoupil množství obrazů, kreseb a soch různých významných francouzských umělců. Jeho zájem byl zaměřen především na impresionismus a díla nejvýznamnějších malířů tohoto uměleckého směru, jakými byli například Camille Pissarro, Claude Monet nebo Auguste Renoir. Pro lepší ilustraci uměleckých souvislostí však kupoval rovněž díla představitelů dalších směrů - například Eugène Delacroix představoval romantismus, Théodore Rousseau byl představitelem barbizonské školy, Gustave Courbet byl realista, Édouard Manet byl modernista a Paul Gauguin bývá označován jako symbolista. Při nákupech francouzského umění mu mnohokrát radil umělecký kritik Théodore Duret.

V roce 1918 společně s dalšími obchodníky s uměním založili společnost, prostřednictvím které pokračovali v dalších nákupech ve Francii. Manželé Hansenovi koupili severně od Kodaně velký pozemek, na kterém postavili vlastní sídlo s velkou zahradou a 14. září 1918 otevřeli muzeum s těmito sbírkami.

Nový pavilon z roku 2005, navržený Zahou Hadid

V roce 1922 Hansen utrpěl velké finanční ztráty, v důsledku čeho byl nucen prodat více než polovinu francouzské části sbírky, včetně děl Cézanna, Maneta nebo Gaugina. Nicméně, když finanční krizi překonal, muzejní sbírky opětovně doplnil o další díla, které se v ní nacházejí doposud.

Po jeho smrti v roce 1936 muzeum spravovala jeho manželka Henny, po jejím úmrtí v roce 1951 společně s domem a parkem připadlo v souladu s původním přáním svého zakladatele do vlastnictví dánského státu. V roce 1953 bylo otevřeno pro veřejnost.[1]

V srpnu 2005 bylo muzeum rozšířeno o nově postavený výstavní pavilon, díky kterému zdvojnásobilo svou výstavní plochu. Stavbu navrhla významná irácká architektka Zaha Hadid. Náklady na rozšíření představovaly 6,8 milionu eur a byly do značné míry hrazeny státem.[1]

Vystavená díla (výběr)[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Ordrupgaard na anglické Wikipedii.

  1. a b ŠMÍDEK, Petr. Rozšíření Ordrupgaard Museum [online]. Archiweb.cz, 2006-10-07 [cit. 2016-05-31]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]