Ordoño IV. Leónský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Ordoño IV. Leónský
Král Leónu a Galicie
Portrét
Král Leónu
Období958960
PředchůdceSancho I. Leónský
NástupceSancho I. Leónský
Král Galicie
Období958960
PředchůdceSancho I. Leónský
NástupceSancho I. Leónský

Narození926
Úmrtí962/963
Córdoba
Pohřbenbazilika sv. Isidora
ManželkaUrraca Fernández
DynastieAsturská
OtecAlfonso IV. Leónský
MatkaOnneca Sánchez Pamplonská
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ordoño IV. Leónský, zvaný též Zlý či Špatný (926–962/963), byl králem Leónu a Galície od roku 958 do roku 960, kdy na dva roky přerušil vládu Sancha I. Leónského.

Byl synem Alfonse IV. Leónského a jeho ženy Onnecy Sanchéz Pamplonské[1] a synovec Ramira II. Leónského.

V roce 958, po dvou letech vlády Sancha I. Leónského, profitoval z rebelie šlechty proti jeho bratranci a byl dosazen na trůn. Leónská šlechta, ale i nezúčastněná šlechta z Galicie a Kastilie, byla znechucena obézním Sanchem. Ordoño obdžel částečnou pomoc od svého švagra Fernána Gonzáleze, kastilského hraběte, ten byl ale brzy na to poražen aliancí Navarry a Umajjovců podporující opětovné dosazení Sancha na trůn. Ordoño byl tak v roce 960 nucen opustit království.[2] Po ztrátě trůnu uprchl nejprve do Asturie, poté do Burgosu, kde zavrhl svou manželku. To ho stálo podporu Fernána Gonzáleze, který sám uzavřel alianci s navarrským králem. Kastilský hrabě dále poslal Ordoña k Ghalib al-Nasírovi, veliteli v Medinaceli, od kterého dále putoval na dvůr córdobského chalífy.[2] Tomu se podrobil a prosil ho o pomoc. Chlífa mu nejprve pomoc přislíbil, ale poté, co se chalífovi rozhodl podrobit i Sancho, a plynoucí výhody z podpory Ordoña tak zmizely, nabídku stáhl. Ordoño zemřel v Córdobě, zbaven trůnu, v roce 962/963.

Během krátkého období jeho vlády se z politických důvodů oženil s Urracou, dcerou Fernána Gonzáleze a vdovou po svém bratranci Ordoñovi. Poté, co ji Ordoño IV. zavrhl, se vdala za Sancha II. Pamplonského. Podle kronikáře Sampira porodila Ordoñovi dvě děti, jejichž identita zůstává nejasná. Kronikář Ibn Hajján za jednoho ze synů označil Garcíu, ale jelikož Urraca měla se svým třetím manželem syna stejného jména, pozdějšího krále Garcíu Sanchéze II. Pamplonského, tak se jedná pouze o chybný úsudek Ibn Hajjána. Dále se část historiků domnívá, že Bermudo II. Leónský byl spíše synem Ordoña IV. než Ordoña III., ale soudobá listina jmenuje Bermunda jako vnuka Ramira, takže tato je domněnka je taktéž špatná.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Ordoño IV of León na anglické Wikipedii.

  1. TEJEDO, Manuel Carriedo. La versión de la "Historia Silense" sobre la filiación de Vermudo II. Tierras de León: Revista de la Diputación Provincial. 1981, roč. 21, čís. 44, s. 37–44. Dostupné online [cit. 2022-09-18]. ISSN 0495-5773. 
  2. a b Collins, s. 154.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • COLLINS, Roger. Kings and Caliphs: Spain, 796-1031. [s.l.]: Blackwell publishing, 2012. (anglicky)