Orchestrion

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Orchestrion z roku 1862
Tento článek je o hudebním nástroji. O motorovém vozu pojednává článek Motorový vůz 810.

Orchestrion je mechanický automatický hudební nástroj (automatofon), který v sobě kombinuje několik způsobů vytváření zvuku – obsahuje řadu různých nástrojů podobně jako orchestr. Obvykle obsahuje dechové nástroje (podobně jako varhany) nebo strunné nástroje (podobně jako klavír) a nástroje bicí (buben, činely, triangl). Skříň orchestrionu byla většinou zdobena řezbami a různými dekorativními doplňky.

Historie[editovat | editovat zdroj]

První orchestrion s označením Panharmonikon údajně sestrojil roku 1805 Johann Nepomuk Mälzel. Podle jiných údajů zkonstruoval orchestrion Josef Dallmayr již roku 1752.[1]

První plně mechanické orchestriony byly vyrobeny v polovině 19. století. Samotný název se ale používal již dříve pro některé kombinované hudební nástroje. Největší rozmach zažily orchestiony především v 19. a 20. století. České orchestriony mají bohatou tradici především ve 20. století, kdy byla výroba dokonce na světové úrovni. Kvůli lepší dokonalosti zvuku se následníky orchestrionů staly pianoly a gramofony. Dnes si můžete orchestriony prohlédnout zpravidla v expozicích či depozitářích muzeí.

Funkční orchestriony v Česku[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Tisk s vyobrazením ve sbírce Germánského národního muzea v Norimberku [1]
  2. Archivovaná kopie. www.ntm.cz [online]. [cit. 2020-09-03]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2022-05-16. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]