Orava (vodní nádrž)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Oravská přehrada)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Oravská přehrada
Oravská priehrada
Jezioro Orawskie
Pohled na přehradu
Pohled na přehradu
Poloha
Kontinent Evropa
Stát SlovenskoSlovensko Slovensko,
PolskoPolsko Polsko
Kraj Žilinský kraj
Malopolské vojvodství
Okres Námestovo
Nowy Targ
Souřadnice
Oravská přehrada
Oravská přehrada
Hydrologické údaje
Povodí řeky Orava
Přítok Bílá, Černá Orava
Odtok Orava
Vodní nádrž
Rozloha 3 500 ha
Max. hloubka 38 m
Vodní elektrárna
Výkon současný 21,75 MW
Roční výroba 31 GWh
Typ turbíny Kaplanova turbína
Počet turbín 2
Ostatní
Stav v provozu
Začátek výstavby 1941
Dokončení 1953

Oravská přehrada (slovensky Oravská priehrada, polsky Jezioro Orawskie) je přehradní nádrž na severu Slovenska. Malou částí zasahuje i do Polska[1].

Vodní režim[editovat | editovat zdroj]

Byla vybudována na soutoku Bílé a Černé Oravy. První práce na projektu začaly přesně 24. července 1941 a do provozu byla přehrada uvedena v roce 1954.[2] Po napuštění zůstaly pod vodou obce Slanica, Osada, Oravské Hámre, Ľavkovo a Ústie nad Oravou a 2/3 Námestova, proto Námestovo nyní nemá historické centrum. Nad hladinou zůstal malý kopec, z kterého vznikl Slanický ostrov.
K soustavě vodního díla Orava náleží také vyrovnávací nádrž Tvrdošín vybudovaná později v letech 1979–1978.

Fauna[editovat | editovat zdroj]

Přehrada se svými břehy a ostrovy patří k nejvýznamnějším lokalitám výskytu vodních ptáků na Slovensku, leží na migrační trase vodních a při vodě žijících ptáků v přeshraniční poloze při hranicích s Polskem.

Ptačí ostrov je malý ostrov (1,6 ha) nacházející se ve vodní nádrži Oravská přehrada, východně od Námestova. Vznikl zaplavením návrší nad soutokem Bílé Oravy a Polhoranky . V současnosti je významným hnízdištěm racků chechtavý, bělohlavých, rybáků říčních i několika druhů kachen a proto je součástí chráněné krajinné oblasti Horní Orava a chráněného ptačího území Horní Orava v druhé nejpřísnější zóně, zóně B. Veřejnosti není přístupný.

Využití[editovat | editovat zdroj]

Turistika[editovat | editovat zdroj]

Přehradní jezero patří mezi oblíbená turistická střediska. Každoročně sem přijíždějí tisíce turistů. V létě je turisty najvyhledávanější jižní a západní část přehrady.

Rekreace[editovat | editovat zdroj]

Na jejím pobřeží se nachází rekreační oblast s možnostmi koupání, provozování jachtingu, šlapadel, loděk, windsurfingu a jiných vodních sportů. V létě se zde pořádají vyhlídkové plavby lodí kolem ostrovů. Nejvýznamnějšími rekreačními středisky jsou kemp s pláží u Slanické Osady, přístav a pláže U Námestova a Tri Studničky.

Kultura[editovat | editovat zdroj]

Slanický ostrov, nazývaný také Ostrov umění, o velikosti 3,5 ha je pozůstatek po zaplavené obci Slanica se zachovaným kostelem Povýšení sv. Kříže. Kostel byl vystavěn v letech 1766 – 1769 jako barokní kaple, v roce 1843 byl klasicisticky přestavěli na kostel se dvěma věžemi a kaplí. V současnosti se v interiéru kostela nachází galerie lidového umění. Na ostrově se zároveň nachází původní dnes již historický hřbitov a lapidárium "Oravské kamenické tvorby 18. a 19. století". V bývalé hrobce je nainstalována expozice historie zatopených obcí a budování Oravské přehrady. Ostrov je chráněným územím, přírodní památkou (od roku 1973) s parkovou vegetací okolo barokně-klasicistního kostela. V letní sezóně je dostupný lodí provozované z Námestova nebo z Přístavu, naopak v zimních měsících je možné přejít až na ostrov po zamrzlé vodní hladině.

Rybářství[editovat | editovat zdroj]

Pro rybáře přehrada nabízí lov candátů, kaprů, štik a hlavatek.

Elektrárna[editovat | editovat zdroj]

Součástí akumulační nádrže je i vodní elektrárna s dvojicí Kaplanových turbín, uvedená do provozu v roce 1953 . Jejich instalovaný výkon je 21,75 MW a průtok 2 × 50 m³/s. Roční výroba elektrické energie dosahuje průměrně 31 GWh. [3]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Výběžek přehradní nádrže do Polska
  2. Penzion Osada [online]. [cit. 2010-01-03]. Kapitola Oravská priehrada. Dostupné v archivu pořízeném dne 2009-08-20. 
  3. VE Orava Slovenské elektrárne, apríl 2011.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]