Opinel

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Opinel
Logo
Logo
Opinel.jpg
Základní údaje
Datum založení 1890
Zakladatel Joseph Opinel
Adresa sídla Chambéry, Francie
Charakteristika firmy
Produkty nůž
Identifikátory
Oficiální web www.opinel.com
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Opinel je francouzská firma vyrábějící kapesní nože. Založena byla v roce 1890.

Nože Opinel jsou jednoduché, robustní, ale levnější zavírací kapesní nože se střenkou z bukového dřeva, vyráběné od roku 1890 ve francouzském městě Saint-Jean-de-Maurienne v oblasti Savojska. Sídlem firmy a výroby je od roku 1973 francouzské město Chambéry.

Vznik[editovat | editovat zdroj]

Nůž č. 10
Nůž č. 7 s nerezovou čepelí

První nůž Opinel vyrobil Joseph Opinel v dílně svého otce v malé obci Albiez-Le-Vieux u Saint-Jean-de-Maurienne. Od roku 1896 vyráběl se třemi zaměstnanci okolo 60 kusů denně. V roce 1901 už původní dílna nestačila a tak Opinel postavil novou, ve které zaměstnával patnáct dělníků. O osm let později si Opinel nechal registrovat obchodní známku s logem firmy: ruku s korunkou (main couronnée), to od té doby označuje všechny čepele nožů. Nože prodávali nejprve obchodní cestující, později Opinel začal i sám svou produkci vyvážet do Belgie a Itálie. V roce 1911 získal jeden z jeho nožů zlatou medaili na mezinárodní výstavě v Turíně.

V roce 1920 se výroba rozšířila i do nově postavené továrny ve městě Cognin u Chambéry. Do začátku druhé světové války firma prodala 20 miliónů nožů. Společnost i v současnosti vlastní rodina zakladatele. V Saint-Jean-de-Maurienne je i muzeum (Le Musée de l'Opinel). V provozech v Cogninu a Chambéry firma zaměstnává okolo sta zaměstnanců, a ročně vyrábí čtyři až pět miliónů nožů.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Kroužek pootočením zajišťující čepel ve správné poloze

Materiály[editovat | editovat zdroj]

Tradiční modely mají střenku z bukového dřeva a čepel z vysoceuhlíkové oceli. Ta má sice dobré ostří (oproti nerezovému materiálu se nemusí tak často ostřit) ale je nutné ji udržovat čistou a suchou aby nekorodovala.

V průběhu let vznikla široká škála variací na základní typ, používajících dřevo z dubu, ořešáku, olivovníku, nebo habru. Někdy se používají i jiné materiály jako například rohovina. Čepele jsou vyráběny i z nerez oceli a tak jsou tyto nože téměř bezúdržbové.

Konstrukce[editovat | editovat zdroj]

Stejný nůž po otočení zajišťovacího kroužku připravený k zavření

Konstrukce nožů Opinel je velice jednoduchá; sestává ze tří nebo čtyř částí: čepel, dřevěná rukojeť, nýtovaný kovový pásek, držící čepel a (mimo malých modelů) kroužek k zajištění čepele ve správné pozici, chránící uživatelovu ruku před nečekaným zavřením nože. Kroužek byl zaveden v roce 1955.

Velikosti[editovat | editovat zdroj]

Porovnání velikosti nožů číslo 2 a Géant

Klasické modely nožů Opinel jsou vyráběny v deseti velikostech, číslovaných od 2 do 12. Nože Opinel od 1 do 11 jsou vyráběny nepřetržitě od roku 1939. Nůž číslo 8 (s čepelí 8,5 centimetru) je nejpoužívanějším běžnými uživateli, větší modely jsou používány při kempování nebo jako kuchyňské nože. Později se začal vyrábět i model 13, (Le Géant: Gigant) s čepelí 22 cm.

Označení Délka čepele (cm)
2 3,5
3 4
4 5
5 6
6 7
7 8
8 8,5
9 9
10 10
12 13
13 22

Design[editovat | editovat zdroj]

Zahradnická žabka Opinel

Elegantní křivka čepele je tradičního španělského designu, známého pod názvem yatagán. V současnosti firma vyrábí široký sortiment modelů. Byly přidány i nové modely pro zahradníky a kuchaře a jídelní nože.

[editovat | editovat zdroj]

Obrázek ruky pochází ze znaku města Saint-Jean-de-Maurienne, a reprezentuje relikvii Jana Křtitele. Korunka je ze znaku oblasti Savojska.

Nože Limited edition[editovat | editovat zdroj]

Opinel také vyrábí nože v omezených sériích k významným událostem, jako například k Mistrovství světa ve fotbale, pořádaném v roce 1998 ve Francii, k Tour de France, a také třeba nůž Opinel History 2000 k oslavám roku 2000.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]