Open Water Diver

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Open Water Diver neboli také známo pod zkratkou OWD je vstupní kurz, který je nutný pro skutečné přístrojové potápění. Označení Open water diver (OWD) je označení, které především využívá asociace PADI (Professional Association of Diving Instructors), která se zabývá výukou potápění skoro po celém světě.

Podmínky[editovat | editovat zdroj]

Podmínky, které jsou nutné pro kurz Open Water Diver jsou

  • Minimální věk věk požadovaný pro OWD je 15 let. Pokud je daný jedinec mladší 15 let a zároveň je starší 10 let, je možné se souhlasem rodičů absolvovat kurz a dosáhnout tak kvalifikace Junior Open Water Diver, která po dosažení 15 let bude překvalifikována na Open water Diver. V případě, že daný účastník je v rozmezí 10 a 12 let je nutný doprovod rodičů nebo poručníka.
  • Fyzické podmínky: Pro základní kurz je nutné mít potvrzení od lékaře, které prohlašuje, že jste schopen přístrojového potápění a musíte podepsat prohlášení, že se u Vás nemůžou projevit žádná zdravotní rizika, která by mohla zapříčinit zranění, či dokonce smrt.
  • Schopnosti ve vodě: Před prvním nácvikem potápění s přístrojem musí uchazeč předvést své dovednosti ve vodě. Taková zkouška obsahuje přeplavání bazénu s pomocí masky, šnorchlu a ploutví, nebo dokonce i potopení se na dno bazénu na nádech.

Průběh kurzu[editovat | editovat zdroj]

Kurz Open Water Diver se skládá ze tří částí výcviku

Teoretická část[editovat | editovat zdroj]

V této části kurzu dostanete/zakoupíte materiál, z kterého se budete teorii učit. Každá potápěčská škola má své rutiny, podle kterých postupuje. Některé školy preferují jednu rozsáhlou hodinu teorie, kdy se Vám vše vysvětlí a následně během kurzu s vámi budou probírat detaily. Jiné školy naopak preferují speciální hodiny čistě jen na teorii. Stejně jako chodíte na potápění v bázénu, budete docházet na hodiny teorie.

Během teoretické části se naučíte základní informace pro bezpečné potápění. Tato teorie se nejčastěji rozděluje do 5 částí. Seznámíte se zde například jak s vybavením, které budete používat, tak i základy fyziologie těla nebo na jakém fyzikálním principu potápění ve vodě funguje.

Ponory v bazénu[editovat | editovat zdroj]

Jak už bylo zmíněno výše, tato část probíhá buď po absolvování základů teorie nebo současně s teoretickou částí. V této části si už nasadíte kompletní vybavení (neopren, závaží, láhev se vzduchem, žaket, automatiku, masku, ploutve) a po instrukcích se konečně zanoříte pod vodu. Budete se zde učit například jak se udržet ve stejné hloubce, či třeba jak si sundat část výstroje a znovu zpátky nasadit.

Ponory na volné vodě[editovat | editovat zdroj]

Jakmile zvládnete první dvě části začínáte s ponory na volné vodě. V tuto chvíli Váš instruktor došel k závěru, že jste schopni absolvovat volný ponor a společně se skupinou jedete (nejčastěji v ČR) na lom. Po absolvování 4 ponorů na volné vodě (instruktor má vždy hlavní slovo a může prohlásit, že potřebujete ještě nějaký ten ponor navíc) máte hotovo. Jakmile poté složíte písemnou zkoušku stáváte se oficiálně majitelem licence Open Water Diver.

K čemu mě OWD opravňuje[editovat | editovat zdroj]

Jakmile vlastníte certifikaci OWD jste oprávněn potápět se na volné vodě do hloubky 18 metrů, společně s alespoň stejně kvalifikovaným potápěčem (tzv. buddy - v překladu se dá chápat jako "parťák") po celém světě.

Zároveň jste oprávněn využívat služeb obchodů s potápěčským vybavením, jako je například půjčení výbavy, či doplnění láhve a zároveň máte možnost pokračovat v rozšiřování svých znalostí dalším stupněm kurzu, který si vyberete.

Reference[editovat | editovat zdroj]

[1]