Oodgeroo Noonuccalová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Oodgeroo Noonuccalová
UQFL301 b9f1 photo 0002x.jpg
Narození3. listopadu 1920
Stradbroke Island
Úmrtí16. září 1993 (ve věku 72 let)
Altona Meadows
Povoláníbásnířka, autorka, lidskoprávní aktivistka a spisovatelka
NárodnostAustrálci
Tématapoezie
OceněníBlack Filmmakers Hall of Fame (1979)
Victorian Honour Roll of Women
člen Řádu britského impéria
DětiDennis Walker
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Oodgeroo Noonuccalová (3. listopadu 1920 North Stradbroke Island16. září 1993 Altona Meadows) byla australská spisovatelka a politická aktivistka. Pocházela z kmene Noonuccalů a byla první Austrálkou, která vydala knihu poezie.[1]

Narodila se jako Kathleen Jean Mary Ruskaová, po sňatku s Brucem Raymondem Walkerem se podepisovala jako Kath Walkerová, od roku 1987 používala jméno v domorodém jazyce.

Pracovala v Brisbane jako služebná, za druhé světové války vstoupila do Australian Women's Army Service a stala se signalistkou. Po válce působila v organizaci Federal Council for the Advancement of Aborigines and Torres Strait Islanders a přispěla k prosazení ústavních změn, které udělily původním obyvatelům Austrálie plná občanská práva. Angažovala se také ve prospěch lepšího vzdělávání domorodé mládeže. V roce 1964 vydala debutovou sbírku We Are Going. Vedle básní psala také eseje o australské kultuře a historii.

Byl členkou Komunistické strany Austrálie.[2] V roce 1970 obdržela Řád britského impéria, který v roce 1988 vrátila na protest proti státním oslavám dvoustého výročí objevení Austrálie, jež označila za urážlivé vůči původním obyvatelům.[3] Obdržela čestný doktorát na Queensland University of Technology a posmrtně byla zařazena na seznam 150 největších osobností v historii Queenslandu. Sam Watson o ní napsal životopisnou divadelní hru Oodgeroo: Bloodline to Country.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Indigenous Australia Dostupné online
  2. Reading Australia Dostupné online
  3. Australian Poetry Library Dostupné online

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]