Ondřej Trojan

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
O sexuologu a psychiatrovi pojednává článek Ondřej Trojan (sexuolog).
Ondřej Trojan
Narození31. prosince 1959 (64 let)
Praha
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Alma materFilmová a televizní fakulta Akademie múzických umění v Praze (1985–1991)
Pedagogická fakulta Univerzity Karlovy
ChoťBarbora Trojanová
DětiTadeáš Trojan
Matyáš Trojan
RodičeLadislav Trojan otec
PříbuzníIvan Trojan bratr
Klára Pollertová-Trojanová švagrová
Pavel Pafko tchán
Oficiální webwww.tha.cz
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ondřej Trojan (* 31. prosince 1959 Praha) je český filmový i divadelní herec, režisér a producent. Pochází z umělecké rodiny, otec Ladislav Trojan i mladší bratr Ivan jsou českými herci.

Tvorba[editovat | editovat zdroj]

Producent a režisér[editovat | editovat zdroj]

Po absolutoriu na pražské FAMU v roce 1991 debutoval snímkem Pějme píseň dohola scenáristů Jana Hřebejka a Petra Jarchovského. Druhým celovečerním filmem byl velmi úspěšný snímek Želary natočený na motivy novely Jozova Hanule spisovatelky Květy Legátové, který byl jedenáctkrát nominován na ocenění Český lev jakož i na cenu Americké akademie filmových umění a věd Oscara. V roce 2010 Trojan režíroval a produkoval svůj třetí film Občanský průkaz. V roce 2018 uvádí do kin svůj čtvrtý film Toman, následně svůj poslední snímek Bourák.[1] Jakožto producent spolupracuje zejména s režisérem Janem Hřebejkem. Spolu připravili filmy Pelíšky, Musíme si pomáhat, Pupendo, Horem pádem, Kráska v nesnázích, Medvídek a U mě dobrý.

Divadlo[editovat | editovat zdroj]

Divadelní režii a herecké práci se věnuje zejména v pražském Divadle Sklep. Společně s Tomášem Hanákem a Jiřím Fero Burdou založili vlastní produkční a obchodní společnost Total HelpArt T.H.A.

V roce 1994 režíroval televizní záznam sklepácké adaptace hry Václava Havla a Karla Bryndy Život před sebou, kterou Divadlo Sklep uvádělo v adaptované verzi pod názvem Mlýny. Zahrál si i několik drobných rolí ve filmech Cesta z města, Skřítek, Správce statku, Gympl a The Decadent Visitor.

Další aktivity[editovat | editovat zdroj]

Kromě filmu se věnuje také organizaci festivalu Slavonice fest v místě svého bydliště, Slavonicích.[2]

Filmografie[editovat | editovat zdroj]

Režisér[editovat | editovat zdroj]

Producent[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ondřej Trojan: Když jsem hrál Elvise, Ivan mě začal režírovat (rozhovor) [online]. 2020-06-11 [cit. 2023-01-26]. Dostupné online. 
  2. Ty nervy stály za to, říká Ondřej Trojan, díky kterému opět jihočeské Slavonice ožily filmem a hudbou. České Budějovice [online]. 2022-08-07 [cit. 2023-01-26]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]