Oncotheca

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxOncotheca
popis obrázku chybí
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídavyšší dvouděložné (Rosopsida)
ŘádIcacinales
ČeleďOncothecaceae
RodOncotheca
Baill., 1891
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Oncotheca je jediný rod čeledi Oncothecaceae vyšších dvouděložných rostlin z řádu Icacinales. Jsou to keře a malé stromy, rostoucí výhradně na Nové Kaledonii.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Zástupci rodu Oncotheca jsou stálezelené keře nebo malé stromy s jednoduchými střídavými kožovitými listy bez palistů. Čepel listů je celokrajná nebo při vrcholu zoubkatá, se zpeřenou žilnatinou. Květy jsou drobné, pravidelné, pětičetné, v úžlabních latách. Kališní lístky jsou volné, koruna je krátce zvonkovitá, opadavá. Tyčinek je 5, jsou přirostlé ke korunní trubce, postavené naproti kališním lístkům. Semeník je svrchní, srostlý z 5 plodolistů a s 5 komůrkami. Čnělky jsou volné, krátké. V každém plodolistu jsou 1 až 2 vajíčka. Plodem je peckovice s jedinou peckou obsahující 5 semen.[1]

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Rod Oncotheca zahrnuje pouze 2 druhy, rostoucí výhradně na Nové Kaledonii.[2]

Taxonomie[editovat | editovat zdroj]

V klasických botanických systémech byla čeleď Oncothecaceae řazena do řádu čajovníkotvaré (Theales). Ve starších verzích systému APG byla ponechána mezi nezařazenými čeleděmi v rámci větve nazývané Lamiids, v systému APG IV z roku 2016 byla společně s čeledí Icacinaceae zařazena do nového řádu Icacinales.[2][3]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. WATSON, L.; DALLWITZ, M.J. The Families of Flowering Plants: Oncothecaceae [online]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2019-09-29. 
  2. a b STEVENS, P.F. Angiosperm Phylogeny Website [online]. Missouri Botanical Garden: Dostupné online. 
  3. BYNG, James W. et al. An update of the Angiosperm Phylogeny Group classification for the orders and families of flowering plants: APG IV. Botanical Journal of the Linnean Society. 2016, čís. 181. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]