Omaha hold 'em

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Omaha Hold’em (Omaha holdem nebo jen Omaha) je varianta pokeru. Část názvu Hold’em značí, že se jedná o hru s komunitními (společnými) kartami. Hráči jsou rozdány 4 zavřené karty, ze kterých musí na vytvoření nejlepší kombinace použít právě 2 karty společně se třemi z 5 komunitních karet. Nejrozšířenější variantou je Pot-Limit Omaha (zkráceně PLO).

Omaha je součástí hry H.O.R.S.E, kde v názvu tvoří písmeno „O“.

Omaze se často říká, že je to hra „nats“, tj nejlepší možná kombinace vysokých nebo nízkých hodnot, protože často vyžaduje „nats“ k vítězství v zahajovacím rozdání. Jedná se také o hru, ve které může mít hráč mezi kartami v ruce a společnými kartami možnost vyložit několik různých typů karet.[1][2] Hráč může mít například flush draw i full house pomocí různých kombinací karet. Někdy může i zkušeným hráčům trvat déle, než pochopí, jaké tahy jsou pro jejich ruku možné.

Hlavní rozdíly mezi Omahou a Texas Hold'emem jsou následující: za prvé, každý hráč dostane čtyři uzavřené karty místo dvou.[3][4][5] Sázková kola a běžné rozložení karet jsou totožné. Po odkrytí je v ruce každého hráče nejlepší kombinace pěti karet, která se skládá přesně ze tří z pěti karet na stole a přesně ze dvou vlastních karet. Na rozdíl od Texas Hold'emu nemůže hráč zahrát čtyři nebo pět karet na stole s méně než dvěma vlastními kartami (ani nemůže zahrát tři nebo čtyři vlastní zavřené karty).

Výklad[editovat | editovat zdroj]

V kasinech Severní Ameriky označuje výraz „Omaha“ několik variant pokerových her. Základní varianta je známa jako „Omaha-High“ a další varianty jsou Omaha Hi-Lo/8 or Better. V Evropě výraz Omaha typicky označuje Omahu High, hranou ve variantě Pot Limit. Označuje se zkratkou PLO.

Varianty[editovat | editovat zdroj]

Omaha Hi

Hráč se snaží dosáhnout co nejlepší kombinace karet.

Omaha Hi-Lo/8 or better split

Hráč se snaží vytvořit 2 kombinace karet. Jedna kombinace je co nejvyšší a druhá co nejnižší (od 8 dolů). Pro obě kombinace je možné použít stejné nebo rozdílné karty. Bank je rozdělen na polovinu pro výherce vysoké varianty a nízké varianty. Když ani jeden hráč nedrží nízkou kombinaci, bere celý pot výherce s nejvyšší kombinací.

Nejběžnějšími variantami pot-limit Omahy s vysokými sázkami jsou pětikartová Omaha, běžně označovaná jako "Big O",[6][7] velmi oblíbená v jihovýchodní části Spojených států jako domácí hra, a šestikartová Omaha neboli 6-O, kterou najdete v mnoha kasinech ve Velké Británii. Některé online pokerové herny podporují Omahu s pěti kartami, Omahu se šesti kartami a Courchevel.

„Big O“ (někdy nazývaný Five-card Omaha nebo 5-O) se začal objevovat v jižní Kalifornii v roce 2008 a do konce roku se rozšířil do většiny heren v oblasti.[8]

Limity[editovat | editovat zdroj]

No Limit – bez omezení výše sázek. Nejrozšířenější je v Sit and Go turnajích.

Pot Limit – Nejrozšířenější varianta. Sázky jsou omezeny na výší potu (banku).

Fixed Limit – Maximální výše sázek je omezena na hodnotu big blindu. Hráč může v průběhu jednoho kola maximálně třikrát navyšovat.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Omaha. www.britannica.com [online]. [cit. 2024-02-07]. Dostupné online. 
  2. Omaha Poker Rules: Learn How To Play The Great Game. plomastermind.com [online]. [cit. 2024-02-07]. Dostupné online. 
  3. Omaha Vs. Texas Hold’em: Unraveling The Key Differences. www.comparebuzz.net [online]. [cit. 2024-02-07]. Dostupné online. 
  4. Poker Základné Pravidlá + Stávkové Limity. synergycasinosk.net [online]. [cit. 2024-02-07]. Dostupné online. 
  5. What is the difference between Omaha and Texas Hold em?. yourgametips.com [online]. [cit. 2024-02-07]. Dostupné online. 
  6. How to play Omaha. pokeree.com [online]. [cit. 2024-02-07]. Dostupné online. 
  7. PLO Poker. www.gamezy.com [online]. [cit. 2024-02-07]. Dostupné online. 
  8. What Is The Big O In Poker?. gutshotmagazine.com [online]. [cit. 2024-02-07]. Dostupné online.