RMS Olympic

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

RMS Olympic byl první ze tří zaoceánských parníků postavených a vlastněných společností White Star Line.

Jeho sesterské lodě byly Titanic a Britannic. Původně se měly všechny tři lodě jmenovat podle tří ras z řecké mytologie (Olympové, Titáni a Giganti), ale právě Gigantic/Britannic byl po potopení Titaniku raději přejmenován. Olympic byl stavěn jako první a měl na tehdejší dobu nevídané rozměry. S jeho stavbou se začalo 6. prosince 1908 a dokončen byl v květnu 1911.

Olympic nebyl při svém vyplutí pokřtěn - stejně jako všechny ostatní lodě společnosti White Star Line.

Při páté plavbě se během vyplutí ze Southamptonu srazil s křižníkem Hawke. Ten byl při vzájemném míjení obou lodi přitažen obrovskou silou, kterou vyvíjely lodní šrouby Olympiku, a následným nárazem přídě zdemoloval Olympiku část zádě a poškodil jeden lodní šroub. Sám Hawke měl poškozenou příď. Oprava v loděnicích Harland and Wolff trvala přes dva měsíce a dokonce se proto pozastavila stavba Titaniku, který musel Olympiku uvolnit místo v jediném suchém doku na světě, kam se takto velká loď vešla. Na opravu Olympiku byl také použit lodní šroub vyrobený původně pro Titanic. Jako viník nehody byl stanoven Olympic, a tak společnost nemohla vymáhat způsobenou škodu ani ušlý zisk.

V době první světové války Olympic přepravoval britské vojáky. V květnu 1918 byl zasažen torpédem z německé ponorky, naštěstí ale nikoliv tak, aby se potopil. Dokonce se mu podařilo na ponorku najet, a ta se rozlomila a potopila.

Sloužil až do roku 1935, pak byl prodán do šrotu. Jedním z důvodů byla krize námořní dopravy. Části jeho luxusního interiéru je možné vidět v některých luxusních restauracích a hotelech v Anglii.