Olivia Lumová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Olivia Lumová
Narození 20. století
Kampar District
Alma mater National University of Singapore
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Olivia Lumová (narozena v Malajsii) je zakladatelka a předsedkyně singapurské společnosti Hyflux.

Život[editovat | editovat zdroj]

Lumová vyrůstala u adoptivní matky, kterou nazývala babičkou, své pravé rodiče nikdy nepoznala. Když jí byly tři roky, její „babička“ prohrála všechny úspory, přišla o dům, a musely se přestěhovat do děravé boudy bez tekoucí vody. V patnácti letech odešla Lumová do Singapuru, kde se živila učením a prodejem, aby mohla studovat na střední škole. Pak ve studiu pokračovala a v roce 1986 ukončila Národní singapurskou univerzitu v oboru chemie.

Vyznáním je křesťanka, patří k singapurskému megasboru New Creation Church.

Kariéra[editovat | editovat zdroj]

Lumové byla nejprve zaměstnána u firmy Glaxo Pharmaceutical. Zde pracovala tři roky, než v roce 1989 odešla, aby založila Hydrochem, předchůdce Hyfluxu. Na počátku měla dvacet tisíc singapurských dolarů, které získala prodejem bytu a auta. Začínala se třemi zaměstnanci, přičemž sama objížděla zákazníky na motorce a prodávala prostředky na úpravu vody, filtry a chemikálie.

Firma dále rostla a v roce 2011 byla Lumová oceněna coby podnikatel roku v soutěži pořádané společností Ernst & Young.[1]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Olivia Lum na anglické Wikipedii.

  1. MAŠEK, Jaroslav. Vyrostla v chudobě, teď je nejlepší podnikatelkou světa. iDNES.cz [online]. 2011-6-5 [cit. 2011-6-5]. Dostupné online.