Přeskočit na obsah

Olinie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxOlinie
alternativní popis obrázku chybí
Kvetoucí olinie Olinia ventosa
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídavyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řádmyrtotvaré (Myrtales)
Čeleďkliželovité (Penaeaceae)
Rodolinie (Olinia)
L., 1753
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Olinie[1] (Olinia) je rod rostlin z čeledi kliželovité. Jsou to dřeviny se vstřícnými jednoduchými listy a drobnými, čtyř nebo pětičetnými květy. Plodem je peckovice. Rod zahrnuje 5 druhů a je rozšířen v tropické a jižní Africe. Nejvíc druhů roste v Jihoafrické republice. Dřevo jihoafrického druhu Olinia ventosa je ceněné a používané zejména k výrobě hudebních nástrojů a luxusního nábytku. V minulosti byl rod řazen do samostatné čeledi Oliniaceae.

Olinie jsou stromy a keře. Listy jsou jednoduché, vstřícné, celokrajné, se zpeřenou žilnatinou. Květy jsou pravidelné, oboupohlavné, čtyř nebo pětičetné. Kalich je přítomen pouze v podobě úzkého lemu na okraji češule. Koruna je složena ze 4 nebo 5 volných korunních lístků lžicovitého tvaru. Tyčinek je 4 nebo 5, mimo to jsou v různém počtu (4 až 10) přítomna sterilní staminodia. Semeník je spodní, srostlý ze 4 nebo 5 plodolistů a se stejným počtem komůrek, obsahujících zpravidla po 3 vajíčkách. Čnělka je 1, zakončená hlavatou bliznou. Plodem je dužnatá peckovice obsahující 3 až 5 semen.[2]

Rozšíření

[editovat | editovat zdroj]

Rod olinie zahrnuje 5 druhů a je rozšířen v subsaharské Africe. Nejvíc druhů (celkem 4, z toho 2 endemické) roste v Jihoafrické republice. Největší areál má druh O. rochetiana, který se vyskytuje od Ugandy a Demokratické republiky Kongo po jihoafrický Transvaal. Druh Olinia vanguerioides roste v Zambii a Mosambiku, O. ventosa se mimo Jižní Afriky vyskytuje také na ostrově Svatá Helena.[3]

V minulosti byl rod Olinia řazen na základě silné morfologické odlišnosti (spodní semeník aj.) do samostatné čeledi Oliniaceae v rámci řádu Myrtales, a to v klasické taxonomii (Cronquist Dahlgren Tachtadžjan) i v prvních verzích systému APG. V čeledi Penaeaceae se ocitl až v systému APG III z roku 2009.

Dřevo jihoafrického druhu Olinia ventosa je tvrdé, těžké, svými vlastnostmi podobné ořechovému. V současnosti je málo dostupné a proto drahé. Používá se zejména k výrobě hudebních nástrojů a luxusního nábytku, v minulosti se z něj dělaly i železniční pražce a vagóny. Je známo pod názvem hard pear.[4][5]

  1. SKALICKÁ, Anna; VĚTVIČKA, Václav; ZELENÝ, Václav. Botanický slovník rodových jmen cévnatých rostlin. Praha: Aventinum, 2012. ISBN 978-80-7442-031-3. 
  2. WATSON, L.; DALLWITZ, M.J. The Families of Flowering Plants. Oliniaceae [online]. [cit. 2016-06-05]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2017-10-24. (anglicky) 
  3. HASSLER, M. Catalogue of life. Synonymic Checklists of the Vascular Plants of the World [online]. Naturalis Biodiversity Center, 2016. Dostupné online. (anglicky) 
  4. Olinia ventosa [online]. Platbos, 2016 [cit. 2016-06-05]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-03-29. (anglicky) 
  5. Rare woods SA. Pear (Hard) [online]. 2014 [cit. 2016-06-05]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-08-05. (anglicky) 

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]