Olingo štíhlý

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxOlingo štíhlý
alternativní popis obrázku chybí
Olingo štíhlý
Stupeň ohrožení podle IUCN
málo dotčený
málo dotčený[1]
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Podkmen obratlovci (Vertebrata)
Třída savci (Mammalia)
Řád šelmy (Carnivora)
Čeleď medvídkovití (Procyonidae)
Podčeleď olingové (Potosinae)
Rod olingo (Bassaricyon)
Binomické jméno
Bassaricyon gabbii
Allen, 1876
Mapa rozšíření olinga štíhlého
Mapa rozšíření olinga štíhlého
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Olingo štíhlý, také medvídek štíhlý (Bassaricyon gabbii), je medvídkovitá šelma patřící do rodu olingo (Bassaricyon), revidovaném v roce 2013. Vědeckými synonymy jsou Bassaricyon lasius, Bassaricyon pauli a Bassaricyon richardsoni. Druh popsal Joel Asaph Allen roku 1876. Vyskytuje se v centru Střední Ameriky v Panamě, Kostarice a Nikaragui, roku 2009 byl nalezen také v Kolumbii v oblasti And. Žije v baldachýnu stálezelených lesů i okrajů lesů v nadmořských výškách 1 600 až 2 000 m n. m., na zem slézá zřídka. Vyskytuje se v blízkosti vody.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Olingo štíhlý měří bez ocasu 35 až 47 cm, ocas dosahuje délky 40 až 48 cm. Váží mezi 970 až 1 500 g. Hlava je plochá, se zaoblenýma ušima. Zbarvení je hnědé, může dosahovat až šedavohnědých odstínů, na zádech tmavší. Spodek těla má barvu smetanovou. Ocas je slabě páskovaný. Druh se vzhledem podobá kynkažu (Potus flavus), se kterou je i zaměňován, na rozdíl od ní se však nedokáže za svůj ocas zachytit.

Chování[editovat | editovat zdroj]

Je to noční stromové zvíře žijící obvykle samo, byly pozorovány i krmící se skupinky. Žere například ovoce či nektar, loví také malé druhy obratlovců; v porovnání s kynkažu konzumuje masa více, o jeho stravě však bylo získáno málo informací. Slouží jako roznašeč semen. Mezi přirozené nepřátele se řadí jaguár americký (Panthera onca). Systém páření nebyl u druhu zaznamenán, rozmnožování probíhá sezónně. Po 73 až 74denní březosti samice vrhne jedno 55gramové mládě, jež má zavřené oči, které se otevřou asi za 27 dní. Rodičovská péče nebyla zkoumána. Pohlavní dospělosti mláďata dovrší asi ve 21. až 24. měsíci života. V přírodě se dožívá méně než deseti let (délka jedné generace činí 8,4 let), v zajetí se věk ale může vyšplhat až na 25 let.

Vztah s lidmi[editovat | editovat zdroj]

Nebezpečí představuje odlesňování a lov, Mezinárodní svaz ochrany přírody však druh považuje za málo dotčený i proto, že o něm není známo mnoho informací. Zároveň uvádí doporučení k přehodnocení, až bude více informací zjištěno. V Kostarice je druh zapsán na třetí přílohu úmluvy CITES.

Původní obyvatelé Ameriky olingy zabíjejí, protože se podle nich jedná o nebezpečná zvířata.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. The IUCN Red List of Threatened Species 2021.1. 25. března 2021. Dostupné online. [cit. 2021-04-09]
  • SAAVEDRA-RODRÍGUEZ, C. A.; VELANDIA-PERILLA, J. H. Bassaricyon gabbii Allen, 1876 (Carnivora: Procyonidae): New distribution point on western range of Colombian Andes. Check List. Leden 2011, s. 505−507. Dostupné online. DOI:10.15560/7.4.505. (anglicky) 
  • Bassaricyon gabbii (Northern Olingo). www.iucnredlist.org [online]. [cit. 2017-05-04]. Dostupné online. 
  • BERGER, L. Bassaricyon gabbii (olingo). Animal Diversity Web [online]. 2004 [cit. 2017-05-04]. Dostupné online. (anglicky) 
  • olingo štíhlý [online]. Biolib.cz [cit. 2017-05-04]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]