Přeskočit na obsah

Olga Alexandrovna Spesivcevová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Ol‘ga Aleksandrovna Spesivceva
Narození18. července 1895
Rostov na Donu
Úmrtí16. září 1991 (ve věku 96 let)
New York
Místo pohřbeníRuský pravoslavný hřbitov v Novo-Divějevu
Alma materAkademie ruského baletu Agrippiny Vaganovové
Povoláníchoreografka, baletka, balerína, tanečnice a taneční mistryně
Partner(ka)Akim L‘vovič Flekser
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Olga Alexandrovna Spesivcevová (rusky Ольга Алекса́ндровна Спеси́вцева; 6. červencejul./ 18. července 1895greg. Rostov na Donu16. září 1991 Valley Cottage) byla ruská baletka.

Pocházela z herecké rodiny, po předčasné smrti otce vyrůstala v sirotčinci.[1] Absolvovala petrohradskou Akademii ruského baletu pod vedením Klavdije Kuličevské a Agrippiny Vaganovové. V roce 1913 nastoupila do Mariinského divadla. Za první světové války podnikla turné po USA se souborem Ballets russes, kde byla partnerkou Vaslava Nijinského. Po návratu se stala v Petrohradě primabalerínou. Vynikla především v titulní roli baletu Giselle, tančila také v Labutím jezeře, Sylfidách, Louskáčku, Esmeraldě, Korzárovi a Marné opatrnosti. Svůj křehký oduševnělý typ uplatnila především v romantických rolích a Sergej Ďagilev o ní prohlásil, že jemností a čistotou výrazu překonala i Annu Pavlovou.[2] Velkým obdivovatelem jejího talentu byl také Michail Michajlovič Fokin, Spesivcevová však před jeho experimenty dávala přednost klasickému repertoáru.

Sovětský svaz definitivně opustila v roce 1924.[3] V zahraničí vystupovala jako Olga Spessiva. Osm let byla primabalerínou Ballet de l'Opéra national de Paris. Vystupovala také v Londýně, Austrálii a v argentinském Teatro Colón, spolupracovala s Georgem Balanchinem a Bronislavou Nižinskou. Od roku 1939 působila v Ballet Theatre Foundation v New Yorku. Jejím prvním manželem byl teatrolog Akim Volynskyj a druhým manželem choreograf Boris Kňazev.

Perfekcionistický přístup k tanci i traumatické zážitky z dětství a z ruské občanské války se negativně projevily na jejím duševním zdraví. Od třicátých let trpěla depresí s paranoidními stavy, která ji přiměla ukončit uměleckou činnost.[4] V letech 1943 až 1963 byla hospitalizována v psychiatrické léčebně Hudson River State Hospital, pak žila v penzionu pro nemajetné ruské emigranty, který financovala Alexandra Tolstá. Je pohřbena v Novodivějevském klášteře v Nanuetu (stát New York).

Její taneční partner Anton Dolin je autorem knižního životopisu Spesivcevové nazvaného The Sleeping Ballerina. Alexej Učitěl o ní v roce 1995 natočil životopisný film Manija Žizeli a Boris Eifman jí věnoval balet Krasnaja Žizel.[5]

  1. Olga Spessivtseva, a World-Famous Giselle and Patient 360446 [online]. Art in the Evenings [cit. 2024-10-16]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. The SHOCKING true story of a Russian ballerina’s 20-year imprisonment in a U.S. insane asylum [online]. Russia Beyond [cit. 2024-10-16]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. Famous Russian Ballet Dancers That Changed Ballet Forever [online]. Dancers Forum [cit. 2024-10-16]. Dostupné online. (anglicky) 
  4. Olga Spessivtseva (1895–1991): Life Imitates Art [online]. The American Journal of Psychiatry [cit. 2024-10-16]. Dostupné online. (anglicky) 
  5. The Mania of Giselle [online]. Variety [cit. 2024-10-16]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]