Olga Špátová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Olga Špátová
Olga Špátová jako host Štěpána Hájka v brněnském klubu Desert
Olga Špátová jako host Štěpána Hájka
v brněnském klubu Desert
Narození 6. března 1984 (35 let)
Praha
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Rodiče Jan Špáta a Olga Sommerová
Příbuzní Jakub Sommer (sourozenec)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Olga Špátová (* 6. března 1984 Praha) je česká dokumentaristka.

Život[editovat | editovat zdroj]

Olga Špátová pochází z filmařské rodiny, její otec byl filmový režisér Jan Špáta, matka Olga Sommerová je rovněž autorkou celé řady dokumentárních snímků. Bratr Jakub Sommer se taktéž věnuje filmové tvorbě.

Za své krátké hrané filmy získala několik cen na amatérských i profesionálních festivalech doma i v zahraničí. O vztahu se svou matkou natočila film (Ne)cenzurované rozhovory a jednu ze dvou částí společného filmu Láska včera, dnes a zítra.

V roce 2007 natočila dokument o pražské písničkářce Radůze s názvem Půjdu, kam chci a televizní dokument o inscenaci jazzové opery Jiřího Suchého a Jiřího Šlitra Dobře placená procházka v Národním divadle v režii Miloše a Petra Formanových. V roce 2009 uvedla ve spolupráci s televizi Nova dokument o Karlu Gottovi Fenomén Gott a v dubnu 2010 měl v kinech premiéru její film Oko nad Prahou o stavbě nové Národní knihovny od Jana Kaplického.

Od roku 2009 pracovala na filmu Největší přání III, který měl premiéru 20. září 2012. Film navazuje na dvojici dokumentárních filmů svého otce z let 1964 a 1989, majících za úkol reflektovat názorový stav společnosti a jeho proměnu v čase.

Ve spolupráci s Českou televizi natočila v roce 2017 dokumentární cyklus Rodiče napořád, který se věnuje pěstounské péči.[1]

Na webových stránkách hnutí ANO 2011 je uvedena jako jeho podporovatelka v sekci "Podporují nás". Když se jí na to v červnu 2019 ptali novináři, odpověděla: „Nejsem vůbec, vůbec žádná podporovatelka ANO, absolutně ne. Kdysi jsem podpořila (europoslankyni) Martinu Dlabajovou.“ Dodala také, že by byla ráda, kdyby z webové stránky hnutí zmizela.[2]

V roce 2018 začalo natáčení dokumentu o Karlu Gottovi. Natáčení pokračovalo i v roce 2019 a dokument bude mít celovečerní stopáž a na jaře 2020 se dostane do kin. Svůj důvod k natočení druhého dokumentu o Karlu Gottovi který režíruje, řekla "Tehdy (2009) vyšel dokument Fenomén Gott, který jsem natočila, ke Karlovým sedmdesátinám a jak já, tak i Karel a Ivanka s ním byli spokojeni. Před dvěma lety (2017) jsem si ale uvědomila, že Karel se blíží k osmdesátinám a v jeho životě se od roku 2009 toho hodně moc událo. Proto jsem se s Gottovými znovu sešla a my v roce 2018 začali natáčet. Dokument bude jiný, zaprvé bude mít celovečerní stopáž a bude uveden do kin, takže ho diváci mohou vidět po celé republice. Ale hlavně bude více osobní a soukromý, protože teď už se s Karlem dobře známe a jsme přátelé, takže nám Karel dovolil nahlédnout více do jeho soukromého života, kromě záběru z koncertů, zákulisí, zkoušek a tak dále budou i rodinné záběry u večeře, na chalupě a podobně a diváci uvidí i smutná nebo dramatická témata, když je Karel řeší. Dokument uvedeme do kin na jaře 2020 a bude to takový opožděný dárek ke Karlovým osmdesátinám pro něj a jeho fanoušky."

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. https://art.ihned.cz/film-a-televize/c1-65971140-olga-spatova-rodice-naporad-ceska-televize-dokument-rozhovor-dvtv
  2. Osobnosti proti Babišovi. Opustili ho i mnozí z těch, které ANO vydává za příznivce. Aktuálně.cz [online]. 2019-06-20 [cit. 2019-06-20]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]