Oldřich Jelínek

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Oldřich Jelínek
Narození 26. února 1930 (90 let)
Košice
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Povolání spisovatel a malíř
Nuvola apps bookcase.svg Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Oldřich Jelínek (* 26. února 1930, Košice [1]) je český malíř, grafik, ilustrátor a spolupracovník filmu. Je autorem několika filmových plakátů.

Spolupráce s Adolfen Bornem[editovat | editovat zdroj]

Spolupracoval a také byl s Adolfem Bornem žákem prof. Antonína Pelce na AVU. Profesor Pelc ho označil za jednoho ze svých nejnadanějších studentů.[zdroj?] Má podobný styl jako Born, se kterým tvořili společné ilustrace. Spolu ilustrovali například dílo Andreje Sergejeviče Někrasova Dobrodružství kapitána Žvanilkina. Na začátku kariéry přispíval do řady časopisů – mj. ABC, Dikobraz, Pionýr atd. Dostal celou řadu cen z mezinárodních knižních festivalů. Jeho styl je precizní a zejména náměty žen, automobilů a letadel patří opravdu ke světové špičce.[2]

Život v emigraci[editovat | editovat zdroj]

Počátkem 80. let emigroval do SRN (do Mnichova), kde dodnes tvoří a žije. Proslavil se ilustracemi knih a karikaturami pro známý časopis Computer Woche. V Československu mu komunistický režim nebyl nakloněn, protože jeho karikatury a vtipy byly kritické ke komunismu. Režim se dokonce snažil ovlivnit vydavatele v SRN, aby Oldřichu Jelínkovi nedávali žádné zakázky – v případě opaku by zakázali všem svým autorům u nás spolupracovat s konkrétním vydavatelem, který by toto porušil.

Z knižních ilustrací[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Archivovaná kopie. katalog.mendelu.cz [online]. [cit. 2014-08-17]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2014-08-19. 
  2. Komiksárium

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]