Olancho

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Olancho
Chybí zde svobodný obrázek
Geografie
Olancho in Honduras.svg
Hlavní městoJuticalpa
Souřadnice
Rozloha24 057,03 km²
Geodata (OSM)OSM, WMF
Obyvatelstvo
Počet obyvatel520 761 (2013)
Hustota zalidnění21,6 obyv./km²
Správa regionu
Vznik1825
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Olancho je jeden z osmnácti departementů Hondurasu. Nachází se ve vnitrozemí východní části země u hranice s Nikaraguou. Má rozlohu 24 057 km² a je plošně největším honduraským departementem. Žije v něm okolo 520 000 obyvatel. Hlavním městem je Juticalpa. Departement je administrativně rozdělen na 23 obcí.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Departement Olancho byl vytvořen v roce 1825. V letech 1864–1868 zde probíhalo rozsáhlé rolnické povstání proti centrální vládě, které vedl Serapio Romero.[1] Ve 21. století region proslul vysokou mírou kriminality spojenou s působením drogových kartelů.[2]

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Na severozápadě se nachází pohoří Sierra de Agalta. Rovinatý východ departementu je pokryt převážně deštným pralesem. Na území Olancha zasahuje biosférická rezervace Río Plátano, turistickou atrakcí je také jeskyně Talgua, používaná v předkolumbovských dobách jako pohřebiště. Olancho patří k hlavním zemědělským oblastem Hondurasu, pěstuje se zde kukuřice, cukrová třtina, rýže a kávovník, významná je také těžba dřeva.[3] Centrální nížina je využívána k chovu dobytka. Řeka Guayape je zlatonosná.

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]