Okra

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Okra

Okra je zelené jedlé oplodí plodů ibiškovce jedlého (Abelmoschus esculentus), známého též jako proskurník jedlý nebo ibišek jedlý. Někdy se jako okra označuje celá rostlina. Rostlina pochází z Afriky či z Asie a pěstuje se v tropických, subtropických a teplých oblastech po celém světě.

Využití v kuchyni[editovat | editovat zdroj]

Rostlina se řadí mezi slizové, proto je vařená okra mazlavá. Ačkoliv tak mnoha lidem chutná, bývá dávána přednost způsobu přípravy, který slizkost pokrmu minimalizuje. Toho lze dosáhnout, pokud se oplodí vaří vcelku a krátce. Je též možné plodinu rychle osmahnout nebo vařit s kyselými přísadami, jako jsou citrusy, rajčata nebo ocet. Obvykle stačí několik kapek citronové šťávy. Případně se plody nakrájí a vaří dlouhou dobu, díky čemuž se mazlavá hmota rozpustí – tímto způsobem se okra připravuje například v gumbu, kde slouží jako zahušťovadlo. Nezralé plody lze též sterilovat.

V Sýrii, Tunisku, Egyptě, Řecku, Íránu, Iráku, Jordánsku, Libanonu, Turecku, Jemenu a dalších částech východního Středomoří, včetně Kypru a Izraele, se okra běžně používá v dušených pokrmech (přípravou podobných českému guláši) se zeleninou a masem. Tato zelenina je také velmi oblíbená v západní Asii, severní Indii a Pákistánu. V Karibiku se okra podává ve formě polévky, často s rybou.

Dostupnost[editovat | editovat zdroj]

V České republice je možné zakoupit mraženou okru ve specializovaných prodejnách asijských nebo arabských specialit, naložená okra v omáčce je k dostání v mezinárodní sekci velkých supermarketů a obchodech s arabskými nebo tureckými specialitami.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Okra na anglické Wikipedii.


Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]