Okoč

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Okoč
Kostel svatého Vendelína
Kostel svatého Vendelína
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška112 m n. m.
StátSlovenskoSlovensko Slovensko
KrajTrnavský
OkresDunajská Streda
Okoč
Okoč
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha63,43 km²
Počet obyvatel3 499 (2020)
Hustota zalidnění55,2 obyv./km²
Správa
StatusObec
Vznik1268
Oficiální webwww.okoc.sk
Telefonní předvolba031
PSČ930 28
Označení vozidel (do r. 2022)DS
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Okoč, dříve Ekeč (maďarsky Ekecs), je obec na Slovensku v okrese Dunajská Streda. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1268. V roce 2020 zde žilo 3 499 obyvatel.

Časti obce[editovat | editovat zdroj]

  • Opatovský Sokolec (maďarsky Apácaszakállas, v roce 1930 byl oficiální název Apáca-Szakállas); součástí obce Okoč se stal v roce 1976.

Pamětihodnosti[editovat | editovat zdroj]

  • Reformovaný kostel v části Opatovský Sokolec, jednolodní klasicistní stavba s polygonálním závěrem a představenou věží, z roku 1784. Věž byla přistavěna v roce 1804.
  • Římskokatolický kostel sv. Vendelína, jednolodní barokně-klasicistní stavba s polygonálním ukončením presbytáře a představenou věží, z let 1789-1790. Loď má půdorys elipsy s plochým stropem, presbyterium má mělkou klenbu. Na hlavním oltáři se nachází obraz sv. Vendelína z konce 18. století, ostatní zařízení je z 20. století. Fasády kostela jsou členěny lizénovými rámy a půlkruhově ukončenými okny se šambránami. Věž je členěna pilastry a ukončena korunní římsou s terčíkem a jehlancovou helmicí.
  • Reformovaný kostel v Okoči, jednolodní klasicistní stavba s polygonálním závěrem a věží tvořící součást její hmoty, z roku 1822. Stojí na místě starší modlitebny z roku 1788. V roce 1901 byla dostavěna věž. Interiér kostela je plochostropý. Fasády kostela jsou členěny lizénami a půlkruhově ukončenými okny. Věž je členěna kordonovými římsami a lizénovými rámy, ukončena je korunní římsou s terčíkem a jehlancovou helmicí.
  • Zámeček (kaštel) v Opatovském Sokolci, dvoupodlažní dvoutraktová pozdně klasicistní stavba na půdorysu obdélníku z poloviny 19. století. Stavbu nechal vybudovat Leó Loránd, obchodník z Budapešti. Po zestátnění zde sídlil ústav pro fyzicky a psychicky postižené děti, dnes Domov sociálních služeb pro děti a dospělé. Fasády zámečku jsou členěny pásováním, patrová část je oddělena kordonovou římsou. Okna patra mají šambrány. Kolem zámečku se nachází krajinářský park.

Partnerské obce[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Okoč na slovenské Wikipedii.


Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]