Ohniváček modrolemý

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxOhniváček modrolemý
alternativní popis obrázku chybí
Samec ohniváčka modrolemého
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenčlenovci (Athropoda)
Třídahmyz (Insecta)
Řádmotýli (Lepidoptera)
Čeleďmodráskovití (Lycaenidae)
RodLycaena
Binomické jméno
Lycaena hippothoe
(Linnaeus, 1761)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ohniváček modrolemý (Lycaena hippothoe) je druh denního motýla z čeledi modráskovitých (Lycaenidae). Rozpětí jeho křídel je 32 až 34 mm. Ohnivě zlatočervení samci mají na předním okraji předních křídel a zadním okraji zadních křídel lesklé purpurově fialové zbarvení. Na předních křídlech je u samců dobře patrná tmavá středová skvrna čárkovitého tvaru. Samice, které jsou převážně tmavé, mají na předních křídlech tmavé skvrny a na zadních křídlech oranžovou příkrajní pásku. Rub křídel je u obou pohlaví šedý až žlutošedý.

Výskyt[editovat | editovat zdroj]

Živná rostlina

Motýl je rozšířený od Pyrenejí přes celou Evropu a Rusko až po Dálný východ. V České republice se vyskytuje hlavně ve vyšších polohách. V nižších polohách je vzácnější a na mnoha místech vymizel. Obývá vlhké louky, mokřady a slatiny.

Chování a vývoj[editovat | editovat zdroj]

Živnou rostlinou ohniváčka modrolemého je šťovík kyselý (Rumex acetosa). Samice klade vajíčka na listové řapíky živných rostlin, které vyčnívají nad okolním porostem. Motýl je jednogenerační (monovoltinní) a jeho letová perioda je od konce května do počátku srpna. Na jižní Moravě může mít i částečnou druhou generaci s letovou periodou od konce srpna do září. Přezimuje housenka ve třetím nebo čtvrtém instaru.

Ochrana a ohrožení[editovat | editovat zdroj]

V České republice není tento druh ohniváčka ohrožen. V nižších polohách (např. Polabí) však na řadě míst vymizel. Ohrožuje ho především celoplošné sečení luk, intenzivní pastva, meliorace a zalesňování vhodných lokalit.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • MACEK, Jan; LAŠTŮVKA, Zdeněk; BENEŠ, Jiří; TRAXLER, Ladislav. Motýli a housenky střední Evropy. Díl IV. Denní motýli. Praha: Academia, 2015. 539 s. ISBN 978-80-200-2429-9. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]