Odilo Globočnik

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Odilo Globocnik)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Odilo Globocnik
Globus
Bundesarchiv Bild 146-2007-0188, Odilo Globocnik.jpg
Rodné jméno Odilo Lotario Globocnik
Narození 21. dubna 1904
Terst
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí 31. května 1945 (ve věku 41 let)
Paternion
RakouskoRakousko Rakousko
Vojenská kariéra
Hodnost Obergruppenführer SS
Doba služby 1934–1945
Sloužil Waffen SS
Války 2. světová válka
Vyznamenání Německý kříž ve stříbře
Německý kříž ve zlatě
Železný kříž
Válečný záslužný kříž
Zlatý stranický odznak
Řád koruny krále Zvonimira
Anti-Partisan Guerrilla Warfare Badge
Podpis Podpis
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons

Odilo Lotario Globocnik, řečený Globus (21. dubna 1904 Terst31. května 1945 Paternion) byl vyšším důstojníkem SS a policie za druhé světové války slovinského původu. Je mnohokrát zmíněn v románu Laskavé Bohyně. Využíval svého postavení bezezbytku. Těšil se z velké podpory Heinricha Himmlera a byl jedním z mála vysokých důstojníků, který, přes ohromné korupční jednání, nebyl nikdy oficiálně potrestán.

Kariéra[editovat | editovat zdroj]

Odilo Globocnik se narodil do úřednické rodiny, slovinskému otci a nejspíše maďarské matce v Předlitavsku roku 1904. Dne 1. března 1931 v Korutanech vstoupil do rakouské NSDAP, 1. září 1934 do SS. Původně stavební podnikatel byl od samého počátku[zdroj?] fanatickým nacistou. Velmi rychle se stal zástupcem vedoucího jedné z rakouských buněk NSDAP. Jeho kriminální a politická kariéra se svižně rozvíjela. V roce 1933 byl odsouzen k nepodmíněnému trestu za vraždu židovského klenotníka a odseděl si ve vězení jeden rok. Později se stal velmi cennou spojkou mezi Hitlerem a rakouskými nacisty, byl jmenován nacistickým šéfem Korutan a následně byl 24. května 1938 povýšen do pozice vídeňského gauleitera. Byl chráněncem Heinricha Himmlera, jenž mu přezdíval Globus, takže jeho kariéra strmě stoupala, a to až roku 1939, kdy byl odvolán z funkce vídeňského gauleitera za to, že zpronevěřil peníze a přinutil dívky z lepší společnosti k sexuálním orgiím. Za jeho odvoláním stál Hermann Göring.

Himmler ho však rehabilitoval a poslal do Lublinu, aby odtud v hodnosti Standartenführera a vůdce SS a policie v Lublinském distriktu řídil likvidaci židovské populace v Generálním gouvernementu. Za tuto velkorysost slíbil Himmlerovi, že odpraví milion Židů. Svůj závazek splnil trojnásobně. Od svých obětí získal více než 45 milionů amerických dolarů v hotových penězích, cennostech a obchodovatelných akciích. Pro svou vlastní potřebu zpronevěřil 5 milionů dolarů. Germanizace Polska v jeho rukách znamenala nejen hromadné vraždění Židů, ale také polských občanů.

Globocnik organizoval výstavbu vyhlazovacích táborů a od května 1942 vedl akci Reinhard, jejímž cílem byla likvidace Židů v Generálním gouvernementu. Archivy ukázaly, že Globocnik plnil Himmlerovy rozkazy s brutální efektivitou. Povýšil na Obergruppenführera SS a posléze byl v srpnu 1943 jako vyšší vůdce SS a policie v operační zóně Jaderské pobřeží přeložen do svého rodného města Terstu.

Na konci války se Globocnik zdržoval v horách u Klagenfurtu, kde se mu několik týdnů dařilo unikat zatčení. Globocnik spáchal 31. května 1945 sebevraždu požitím ampule s cyankáli, když na něj kapitán Ramsey vykřikl jeho jméno.

Shrnutí vojenské kariéry[editovat | editovat zdroj]

Data povýšení[editovat | editovat zdroj]

  • SS-Untersturmführer SS-Untersturmführer – prosinec 1937
  • Standartenführer Standartenführer – březen 1938
  • Oberführer Oberführer – září 1938
  • Brigadeführer Brigadeführer – listopad 1939
  • Generalmajor der Polizei – září 1941
  • Gruppenführer SS-Gruppenführer a Generalleutnant der Polizei

Údaje použity z: německá Wikipedie-Odilo Globocnik

Významná vyznamenání[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]