Oddíl sálové cyklistiky TJ Pankrác

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Oddíl sálové cyklistiky TJ Pankrác
AdresaLomnického 1, Praha 4
Založen1899
PředsedaJan Řasa
WebInformace o klubu

Oddíl sálové cyklistiky TJ Pankrác je sportovní oddíl provozující disciplíny sálové cyklistiky tj. kolovou a krasojízdu.

Historie klubu[editovat | editovat zdroj]

Oddíl sálové cyklistiky TJ Pankrác navazuje na tradice cyklistického klubu I. KČV Nusle - Pankrác založeného v roce 1899, který se ale zpočátku zabýval silniční cyklistikou a cykloturistikou. Krasojízda a kolová se mezi činnostmi klubu objevuje až ve dvacátých letech 20. století, tedy v době, kdy klub pěstuje veškerá cyklistická odvětví. V Bořkově ulici tehdy klub užíval letní hřiště, kolovnu a klubovnu a pořádal řadu významných silničních závodů. Kolová a krasojízda se začala nejvíce prosazovat až během okupace.

Od roku 1945 byl klub pořadatelem řady mezinárodních závodů v kolové, v roce 1948 spolupořadatelem mistrovství světa. V padesátých letech změnil klub několikrát název (Sokol Pankrác c. o., Alba Pankrác, Spartak Stalingrad Pankrác).

Roku 1969 byla z důvodu výstavby pražského metra zbourána tělocvična u kostela svatého Pankráce, což klub nutilo trénovat i ve velmi vzdálených destinacích (např. Vlašim, Roudnice nad Labem). V roce 1983 ale byla dokončena nová domovská sportovní hala v Lomnického ulici v Praze 4. Od roku 1991 pak klub spadá pod organizaci TJ Pankrác.

Úspěšní členové klubu[editovat | editovat zdroj]