Ochranovská hvězda

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ochranovské hvězdy na vánočním trhu v Drážďanech
Napůl sestavená ochranovská hvězda

Ochranovská hvězda, případně moravská hvězda, je označení vánoční ozdoby oblíbené a rozšiřované především v německém prostředí a v místech ovlivněných Moravskými bratry. Právě v jejich komunitě v Ochranově (německy Herrnhut) v Horní Lužici hvězda v roce 1821 vznikla, původně jako pomůcka pro školní výuku.[1] Postupem času se staly oblíbenými a začátkem 21. století jich manufaktura Moravských bratří v Ochranově vyráběla přibližně 200 000 ročně.[1]

Základ hvězdy tvoří rombokubooktaedr, který má 26 stěn, z nichž 18 jsou čtverce a 8 rovnostranné trojúhelníky. K němu je připevněno 17 paprsků, přičemž horní, osmnáctý, chybí. Na jeho místě je připevněna žárovka či háček na zavěšení hvězdy. 

Tradičními barvami hvězdy jsou bílá, žlutá nebo červená. Ochranovská hvězda (pod názvem Herrnhuter Stern – „herrnhutská hvězda“) je oblíbená v celém Německu, zejména v Sasku, kde Ochranov leží.[2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Původně to byla školní pomůcka. Aneb jak vánoční hvězda z Čech dobyla Evropu. iHNed.cz [online]. 2010-12-21 [cit. 2015-12-8]. Dostupné online. 
  2. HAMR, David. Víte, co je to herrnhutská hvězda?. Český rozhlas [online]. 2014-12-19 [cit. 2015-12-8]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]