Ochranovská hvězda

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Ochranovské hvězdy na vánočním trhu v Drážďanech
Napůl sestavená ochranovská hvězda

Ochranovská hvězda, případně moravská hvězda, je označení vánoční ozdoby oblíbené a rozšiřované především v německém prostředí a v místech ovlivněných Moravskými bratry. Právě v jejich komunitě v Ochranově v Horní Lužici hvězda v roce 1821 vznikla, původně jako pomůcka pro školní výuku.[1] Postupem času se staly oblíbenými a začátkem 21. století jich manufaktura Moravských bratří v Ochranově vyrobí přibližně 200 000 ročně.[1]

Základ hvězdy tvoří rombokubooktaedr, který má 26 stěn, z nichž 18 jsou čtverce a 8 rovnostranné trojúhelníky. K němu je připevněno 17 paprsků, přičemž horní, osmnáctý, chybí. Na jeho místě je připevněna žárovka či háček na zavěšení hvězdy. 

Tradičními barvami hvězdy jsou bílá, žlutá nebo červená a ochranovská hvězda (pod názvem Herrnhuter Stern - "hernhůtská hvězda") je velice oblíbená v celém Německu, zejména v Sasku.[2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Původně to byla školní pomůcka. Aneb jak vánoční hvězda z Čech dobyla Evropu. iHNed.cz [online]. 2010-12-21 [cit. 2015-12-8]. Dostupné online. 
  2. HAMR, David. Víte, co je to herrnhutská hvězda?. Český rozhlas [online]. 2014-12-19 [cit. 2015-12-8]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]