Ocelová konstrukce

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Ocelové konstrukce se skládají z ocelových rámů. Každý ocelový rám tvoří ocelové sloupy, ocelové příčle, ocelové náběhy. Ocelový rám je zpevněný ocelovými táhly v boční i střešní části konstrukce. Střešní část konstrukce je složena z ocelových vaznic, na které se klade střešní opláštění.

Opláštění ocelové konstrukce[editovat | editovat zdroj]

Ocelová konstrukce se nejčastěji oplášťuje sendvičovými panely. Sendvičové panely se uchycují k bočním ocelovým paždíkům či střešním ocelovým vaznicícm. Sendvičové panely jsou unikátní oplášťovacím materiálem, který se skládá z vnitřního trapézového plechu, izolační polyuretanové pěny a vnějšího trapézového plechu. Na výběr je široká škála barev dle vzorníku RAL a velké množství profilací plechu.

Výhody sendvičových panelů[editovat | editovat zdroj]

Sendvičové panely jsou vysoce kvalitní a jsou vhodné pro opláštění výrobních hal i skladů, prodejních hal, průmyslových center, zemědělských hal a autosalonů. Jsou bezúdržbové, mají dlouhou životnost a jejich montáž je velmi snadná a rychlá. Sendvičové panely jsou vhodné i pro opláštění budov pro potravinářský průmysl - jako jsou chladírenské haly, mrazírenské haly a ULO sklady. Díky snadné údržbě se zde nemnoží žádné bakterie a plísně, panely jsou parotěsné a vzduchotěsné.

Výplně otvorů[editovat | editovat zdroj]

Ocelová konstrukce je doplněná o konstrukci na okna, vrata a dveře. Vrata se využívají sekční na dálkový pohon. Prosvětlení haly je často řešeno střešním hřebenovým světlíkem doplněným o otvírky a čidla proti dešti a větru.

Požární odolnost[editovat | editovat zdroj]

Odolnost proti požáru u ocelových konstrukcí je paradoxně nižší, než u jiných materiálů. Přestože ocel patří do kategorie A1 (nejméně hořlavé materiály), za působení vysokých teplot dochází ke snižování jejích fyzikálně-technických parametrů. Zejména trpí únosnost a stabilita konstrukce a záhy hrozí zřícení celé stavby. Požární odolnost ocelových konstrukcí je možné zvýšit za pomoci některého z opatření, mezi které patří: vytvoření statických rezerv, vyplnění dutých profilů (sloupů) betonem, povrchové úpravy jako protipožární nástřik, nátěr, obetonování, obezdění, omítky nebo deskové obložení. Z ekonomického hlediska vychází nejlépe protipožární nástřik, který je oproti obkladům 2x levnější a tepelně izolační omítky na bázi vermikutu patří mezi nejúčinnější opatření.