Obouruční meč

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Obouruční meč v drážďanském Zwingeru

Obouruční meč (popřípadě dvouruční meč) je mohutná sečná a bodná zbraň, používaná v období pozdního středověku a raného novověku. Tyto meče se používaly většinou jako výzbroj strážců význačných osob.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Meče tohoto typu se počaly objevovat v druhé polovině 15. století. Jejich čepel dosahovala délky od 1 až po 1,3 metru, výška jílce se pohybovala okolo 45 centimetrů, takže celý meč dosahoval délek od 1,5 do 1,8 metru.

Obouruční meč se objevuje v různých zemích od 15. (Švýcarsko) do 17. století, jeho neslavnější éra pak spadá do začátku 16. století. Po roce 1515 začíná být z výzbroje lancknechtských jednotek stahován. Před začátkem 17. století se meč dostává do výzbroje gard a později ho v armádách nosí už jen čestná stráž provázející prapor.

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

Šaršoun je slovo nejasného původu, kterým se označovaly dvouruční meče. Protože se však název používal i pro kratší meče, které bychom označili za jedenapůlruční, takže bude asi vhodnější označit takto meč umožňující ovládání oběma rukama. Podle Dějin krojů v zemích Českých se jedná o synonymum slova rutlník. U slova rutlník není jisté, zda jde o přesmyčku slova rutlink stejného významu, se zjevně germanizujícím tvarem, nebo naopak (je třeba si uvědomit, že šlechta v daném období hovorovou němčinu běžně ovládala). Aloys a Hana Skoumalovi využili tohoto slova v překladu anglické básně Jabberwocky (Tlachapoud) z knihy Lewise Carrolla Za zrcadlem a s čím se tam Alenka setkala. Původní výraz vorpal sword ovšem využívá na rozdíl od překladu "meč šaršoun" nonsesového neologismu a nemá dohledatelný předobraz v archaické angličtině.


Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. L. Křížek, Z. J. K. Čech Encyklopedie zbraní a zbroje ISBN 80-85983-70-2 str. 248
  2. Zikmund Winter in Dějiny krojů v zemích Českých II. str. 272-3

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]