Obory u Hluboké

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jeden z vjezdů do Poněšické obory

Severně od Hluboké nad Vltavou ve zbytku bývalého hvozdu se nachází dvě obory. Jedná se o tzv. Starou oboru na levém břehu Vltavy a Poněšickou oboru na pravém břehu. Na území obor je Evropsky významná lokalita a ptačí oblast Hlubocké obory.

Popis umístění v krajině[editovat | editovat zdroj]

Západní Stará obora leží mezi Hlubokou na jihu a Purkarcem (přesněji zříceninou Karlův hrádek u Purkarce) na severu a má rozlohu 1556 hektarů.[1] Na jejím území se nachází menší část chráněné oblasti Baba (komplex dubohabřin na svahu kopce Baba) a Karvanice. Hranice obory kopíruje spíše vrcholy skalních ostrohů než levý břeh Vltavy. Ve Staré oboře v lokalitě Baba se nachází zbytky oppida.[2] Dále je ve Staré oboře přírodní památka Kameník.

Poněšická obora se nachází na pravém břehu mezi sídly Dobřejovice, Poněšice, Vlkov a Vitín a má rozlohu 1664 hektarů.[1] Uprostřed obory protéká potok Libochovka, který tvoří jádro stejnojmenné přírodní rezervace. Na kopci Hradec nad Libochovkou v Poněšické oboře je pravěké hradiště.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Před vznikem obor byla tato oblast osídlena a na zalesněném území obor je zachována řada raně středověkých a pravěkých mohylových pohřebišť s celkým počtem asi 1000 mohyl.[3]

Obora sloužící k chovu lovné zvěře existovala prokazatelně již v roce 1480. Za Ondřeje Ungnada ze Suneku byla v roce 1535 podstatně upravena a po založení Nové obory na Hosínském vrchu v roce 1706 se jí začalo říkat Stará obora. Ze zaniklé vesnice Zlatěšovice uprostřed Staré obory zůstal zachován jen malý rybník a volné prostranství. Na podzim 1771 bylo dokončeno oplocení obory a na tisíc honců do ní vehnalo zvěř ze širokého okolí. Schwarzenbergové dováželi různé druhy zvěře, a tak se ve Staré oboře např. roku 1803 objevily divoké ovce, roku 1845 bílí jeleni a roku 1878 vůbec první čeští mufloni. Ve třicátých letech prováděl Adolf kníže Schwarzenberg pokusy se zavádění exotických druhů jako např.: antilop, svišťů, pštrosů a klokanů. V roce 1931 sem byla převezena dřevěná lovecká chata, která předtím stávala u Včelné na svahu Boubína. V současné době spravuje celý areál ministerstvo zemědělství a je veřejnosti nepřístupný.[2]

Současné obory založil rod Schwarzenbergů. Stará obora byla založena v roce 1711 po záměrném vyhlazení vesnice Zlatěšovice v centru obory; ze Zlatěšovic zůstal zachován jen malý rybník a volné prostranství. Poněšická obora byla založena v roce 1853 a je dnes vyhrazenou honitbou Ministerstva Zemědělství ČR.

Lokace Staré obory byla několikrát využity filmaři (například filmy Pyšná princezna, Nejkrásnější hádanka, Oldřich a Božena).

Kaňon Vltavy a cyklotrasa EV7[editovat | editovat zdroj]

Mezi Starou a Poněšickou oborou se táhne severojižním směrem kaňon Vltavy. Tento kaňon řeka prorazila během zániku jezera v Českobudějovické pánvi. Kaňon je několik set metrů široký a přibližně sto metrů hluboký. V roce 1991 byla dobudována vodní nádrž Hněvkovice a dnes je výška hladiny řeky Vltavy v těchto místech přibližně 377 m n. m. Několik desítek metrů vysoké skalní útvary se nacházejí na levém břehu v oblasti Baby a Karvanic a na pravém břehu v oblasti Jeleního skoku. Vedení hranice obor respektuje skutečnost, že skály nebo velmi prudké svahy jsou pro chov zvěře nevhodné.

Nevyhovující vedení evropsky významné cyklotrasy EV7 (spojuje sever Skandinávie s jihem Itálie) severně od Hluboké nad Vltavou se toto město rozhodlo vyřešit vybudováním speciální komunikace procházející kaňonem Vltavy mezi oborami. Byly diskutovány různé záměry; například vedení po pravém břehu (kritika pro narušení mechových porostů), vedení v oblasti Baby okolo plotu Staré obory (kritika pro narušení dubohabřin), zmenšení výměry obory v oblasti Baby a vedení trasy v místě bývalého plotu obory (kritika pro narušení zbytků oppida), vedení po stávajících lesních komunikacích skrz Starou oboru (zablokováno pro obavy z negativních dopadů na oboru).

Po zárukách maximálního stavu nadržení Hněvkovické přehrady Hluboká nakonec odsouhlasila finančně náročné řešení vedení trasy po speciálně zbudovaném náspu v místě zatopené příbřežní cesty obcházející skalní masiv Baby. Toto řešení by nemělo narušit chovatelskou činnost v oborách. Cyklostezka byla otevřena 8. června 2010.

Chov[editovat | editovat zdroj]

Poněšická obora se specializuje na chov jelenů. Dne 14.9.2001 byl v oboře v Poněšicích uloven tehdejším ministrem zemědělství ČR ing. Janem Fenclem jelen s trofejí ohodnocenou 250,89 b. CIC, dne 14.9. 2007, na den přesně šest let poté byl v této oboře střelen další kapitální jelen trofejí ohodnocenou 262,46 b. CIC.[4] Rekordy Staré obory jsou u daňka 202 CIC, muflona 222 CIC a kňoura 105 CIC.[5]

Další fotografie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b VLTAVOU, Město Hluboká nad. Lov zvěře. www.hluboka.cz [online]. [cit. 2019-11-17]. Dostupné online. (česky) 
  2. a b Česká myslivost / Czech Game Management. www.facebook.com [online]. [cit. 2019-11-17]. Dostupné online. (česky) 
  3. Vitín. www.archeologickyatlas.cz [online]. [cit. 2020-06-07]. Dostupné online. 
  4. ADMINLP. Máme novou národní rekordní jelení trofej!. Lesnická práce - nakladatelství a vydavatelství [online]. [cit. 2019-12-17]. Dostupné online. (česky) 
  5. LESNÍ SPRÁVA HLUBOKÁ NAD VLTAVOU - PDF. docplayer.cz [online]. [cit. 2019-11-17]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]