Oborniki Śląskie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Oborniki Śląskie
Oborniki Śląskie – znak
znak
Oborniki Śląskie – vlajka
vlajka
Poloha
Souřadnice
StátPolskoPolsko Polsko
VojvodstvíDolnoslezské
OkresTrzebnica
GminaOborniki Śląskie
Oborniki Śląskie
Oborniki Śląskie
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha14,4 km²
Počet obyvatel8 440 (2004)
Hustota zalidnění586,1 obyv./km²
Správa
StarostaPaweł Lucjan Misiorek
Oficiální webwww.oborniki-slaskie.pl
Telefonní předvolba(+48) 71
PSČ55-120
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Oborniki Śląskie (německy: Obernigk) je město v Dolnoslezském vojvodství v Polsku. Leží 26 km od Wrocławi a 12 km od Trzebnice. Na konci roku 2004 žilo ve městě 8440 obyvatel.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Pomník 700. výročí města

První stopy aktivity člověka na tomto území pocházejí z období mezolitu a neolitu (archeologický nález pohřebiště charakteristického pro předlužickou kulturu doby bronzové).

Počátky osídlení pocházejí z období kolem roku 1300, kdy zde na základě magdeburského práva vznikla vesnice. První písemná zmínka o vesnici Obora pochází z roku 1305, jedná se o uvalení povinnosti odvádět desátek vratislavskému biskupu. Během 14. století se vesnice stala součástí majetku knížete Konráda I.

Později vlastnil Oborniki po dobu asi 200 let rod Schaubertů. Když byl v roce 1835 nalezen železitý minerální pramen, založil Karol Wolfgang Schaubert v severozápadní části vesnice léčebné zařízení. Oborniki se staly místem odpočinku a říkalo se jim také „zelené plíce Wrocławi“. Obornické sanatorium léčilo choroby nervového ústrojí, plicní choroby, cukrovku a choroby oběhového systému.

Po připojení Slezska k Polsku byl název změněn na Oborniki Śląskie pro odlišení od města Oborniki v blízkosti Poznaně. V roce 1945 získaly Oborniki Śląskie městská práva.

Radnice

Významní rodáci[editovat | editovat zdroj]

Partnerská města[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]