Oborniki Śląskie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Oborniki Śląskie
Oborniki Śląskie – znak
znak
Oborniki Śląskie – vlajka
vlajka
poloha
zeměpisné souřadnice:
stát: Polsko Polsko
vojvodství: Dolnoslezské
okres: Trzebnica
gmina: Oborniki Śląskie
Oborniki Śląskie
Red pog.png
Oborniki Śląskie
rozloha a obyvatelstvo
rozloha: 14,4 km²
počet obyvatel: 8440 (2004)
hustota zalidnění: 586,1 obyv. / km²
správa
starosta: Paweł Lucjan Misiorek
oficiální web: http://www.oborniki-slaskie.pl/
telefonní předvolba: (+48) 71
PSČ: 55-120
Pomník 700. výročí města

Oborniki Śląskie (německy: Obernigk) je město v Dolnoslezském vojvodství v Polsku. Leží 26 km od Wrocławi a 12 km od Trzebnice. Na konci roku 2004 žilo ve městě 8440 obyvatel.

Historie[editovat | editovat zdroj]

První stopy aktivity člověka na tomto území pocházejí z období mezolitu a neolitu (archeologický nález pohřebiště charakteristického pro předlužickou kulturu doby bronzové).

Počátky osídlení pocházejí z období kolem roku 1300, kdy zde na základě magdeburského práva vznikla vesnice. První písemná zmínka o vesnici Obora pochází z roku 1305, jedná se o uvalení povinnosti odvádět desátek vratislavskému biskupu. Během 14. století se vesnice stala součástí majetku knížete Konráda I.

Později vlastnil Oborniki po dobu asi 200 let rod Schaubertů. Když byl v roce 1835 nalezen železitý minerální pramen, založil Karol Wolfgang Schaubert v severozápadní části vesnice léčebné zařízení. Oborniki se staly místem odpočinku a říkalo se jim také „zelené plíce Wrocławi“. Obornické sanatorium léčilo choroby nervového ústrojí, plicní choroby, cukrovku a choroby oběhového systému.

Po připojení Slezska k Polsku byl název změněn na Oborniki Śląskie pro odlišení od města Oborniki v blízkosti Poznaně. V roce 1945 získaly Oborniki Śląskie městská práva.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]