Obonete S. Ubam

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Obonete S. Ubam
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

obong Mgr. Obonete S. Ubam MA[1] (1976, Kyjev, SSSR) je česko-nigerijský podnikatel, právník a spisovatel.

Stručný životopis[2][editovat | editovat zdroj]

Narodil se v roce 1976 české matce a nigerijskému otci, kteří se vzali během studií v Kyjevě, v bývalém Sovětském svazu. Rodiče však byli nuceni se, po velkém tlaku ze strany komunistických státních orgánů, po několika letech na dálku rozvést. Vyrůstal s matkou a otčímem v Bruntále. V patnácti letech odjel poprvé do Nigérie, aby blíže poznal svého otce, generála policie. Tam se seznámil s jeho dvěma manželkami a svými početnými sourozenci. Později zde nastoupil do kadetní školy.[3]

Po svém návratu do Československa pokračoval ve studiu na gymnáziu, během kterého se jako člen českého výběru zúčastnil prvních Světových středoškolských atletických hrách v New Portu. Po maturitě krátce podnikal, poté nastoupil na Vojenskou akademii ve Vyškově.[zdroj?] Stal se tak prvním afročeským vojákem v historii Armády České republiky.[4] Po absolutoriu pokračoval v profesionální službě na oddělení zahraničních styků Ministerstva obrany, kde pracoval jako protokolární tlumočník kabinetu ministra a poradce Hlavního inspektora ochrany lidských práv v rezortu obrany.

Po ukončení vojenské kariéry se stal spoluzakladatelem a předsedou Ligy etnických menšin ČR[5][6] (LEM) a vedl několik celostátních mediálních kampaní a další projekty proti rasismu.[7] Po odchodu z čela LEM vystudoval práva, působil na několika manažerských postech a nakonec se rozhodl věnovat budování česko-nigerijských obchodních vztahů jako předseda Czech-Nigerian Bussines Alliance.

Po náhlém úmrtí svého otce se odstěhoval do Nigérie, kde za dramatických okolností převzal vedení rodinné firmy, správu fondu nemovitostí a podporoval ve vzdělávání svých sedm mladších sourozenců. Mimo to nadále pokračoval ve studiu mezinárodního práva a angažoval se v politice. Za přínos k rozvoji nigerijského kmene Annang mu byl udělen tradiční šlechtický titul.[8] Po sedmi letech strávených v Nigérii přesídlil do jižního Španělska, kde založil realitní kancelář[9] a věnuje se podnikání v nemovitostech. Je autorem autobiografické knihy Sedm let v Africe, která vyšla na počátku roku 2019.[10]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. https://www.facebook.com/obonete.ubam.3
  2. Velitelství výcviku - Vojenská akademie | Centrum vojenského vzdělávání. www.vavyskov.cz [online]. [cit. 2019-02-18]. Dostupné online. 
  3. KUBA, František. Voják i bohém. Ubam pochází z Bruntálu, v Africe se ale stal kmenovým náčelníkem. deník.cz [online]. 2019-02-15 [cit. 2019-02-16]. Dostupné online. 
  4. https://multimedia.ctk.cz/foto/index?documentID=1797324&select-continue=1
  5. https://www.kurzy.cz/zpravy/11028-obonete-ubam-zalozil-ligu/
  6. CAMERON, Rob. Obonete Ubam - Chairman of the League of Ethnic Minorities [online]. Radio Praha, 2002-09-22 [cit. 2019-02-16]. Dostupné online. (anglicky) 
  7. https://www.radio.cz/cz/rubrika/udalosti/o-co-nam-jde-o-zivot-protirasisticka-kampan-ligy-etnickych-mensin-
  8. http://councilofakwaibomtraditionalandreligiousleadersinfct.yolasite.com/
  9. https://www.facebook.com/akpaubam.ventures.ltd/
  10. Sedm let v Africe. Příběh českého syna nigerijského krále [online]. Praha: Nakladatelství Prostor [cit. 2019-02-16]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]